| Wyse a întrebat:

Buna,am 11 ani si nu vreau sa ma duc la scoala, ma trezesc dimineata si plang incontinu ma duc pana la scoala in fata portii si vin acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Scoala încă nu a început. De unde provine teama ta? Eu cred ca e cazul sa discuți cu psihologul scolii. Ești sociofob? Sau timid de fel? Toate trec. Dacă fugi, nu te vei invata niciodată. Începe stand în banca, după, vezi tu ce vei face, doar o sa te descurci, colegii sunt oameni ca și tine iar profesorii, dacă le vorbiți frumos, va înțeleg ca doar și ei au fost elevi, copii. Nu se intampla nimic rău la școală. Acolo ai activitate. Oamenii mari sau copiii care stau doar acasă știu cât de plictisitor și greu este.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-ti place scoala, vrei sa ramai prost toata viata?

| Mirris a răspuns:

Poate e timpul sa consulti un psiholog?!

| Dyalema a răspuns:

Pentru ca e vacanta!

| annempx a răspuns:

Consulta un psiholog, poate ai anxietate socială.

| onneshhott a răspuns:

Mai bine psihiatru

| AmiraH a răspuns:

La scoala ai ocazia sa inveti lucruri noi, iti construiesti viitorul inca de pe acum si te mai si distrezi. Trebuie sa-ti schimbi parerea despre scoala in bine. Daca ai probleme cu colegii sau profesorii va trebuii sa discuti cu un adult despre asta (cu unul din parinti sau cineva de care te simti mai apropiat/a) sau mai bine cu psihologul scolii. Tot ce veti vorbi acolo va fi confidential si te va ajuta sa vezi de unde vine aceasta trauma si cum o puteti rezolva. Iti doresc numai bine si sa stii ca aproape toti adultii (inclusiv eu) considera anii de scoala ca fiind cei mai frumosi ani din viata.