| melisa86272 a întrebat:

Am 11 ani și sunt destul de dezvoltata, mi-au crescut sânii destul de mult, am par la subraț dar și în zona pubiana, pe mâini și picioare. Și am secretie alba-gălbuie pe chilot. Dar nu mi-a venit menstruația. Toate prietenele mele îmi spun ca o sa îmi vină curând. Mie îmi este foarte frica. Când îmi va veni și ce sfaturi îmi dați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceste intrebari trebuie sa le pui intai mamei tale, precum si femeilor /fetelor mai mari din anturajul tau, care au deja aceasta experienta. Trebuie sa ai 1-2 persoane de incredere (poate fi chiar si matusa sau bunica) care sa te invete "micile secrete" feminine...winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te pregătești. Cumpără tampone.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, nu toate fetele se dezvoltă la fel.
Secrețiile menstruale apar cu aproximativ un an înaintea primei menstruații, însă asta nu înseamnă că nu poate să îți vină ciclul acum sau peste un 1-2 ani.
Nu poți ști exact când îți va veni, sunt fete cărora le vin mai devreme și cărora le vin mai târziu pe la 14 ani.
Nu ai de ce să stai cu frică, este ceva absolut normal pentru o fată.
Trebuie să fii pregătită în caz că îți va veni.

| Donsavas a răspuns:

Nu are de ce sa ti fie frica! Este ceva normal si asta arata ca te dezvolti normal.