| Miuriel_7546 a întrebat:

Buna am 12 ani, 1, 48 m si 32kg e bine? mie mi se pare ca sunt potrivita dar toate fetele de la mine din clasa au sani catusi de putin numai eu nu chiar deloc ce sa fac nici macar nu se observa cu lupa crying toti baietii zic ca ii am mici si nici un prieten nu am si toate fetele au crying app pentru ccei glumeti nu vreau silicoane straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Hey! nu te mai supara atat! totul o sa fie bine! mai devreme sau mai tarziu si tie o sa ti se dezvolte sanii, la toate femeile se intampla asta, tu esti in crestere! ai rabdara!

P.S.foloseste daca vrei un sutie cu burete, push up.bafta!

8 răspunsuri:
| daniela_9291 a răspuns:

Stiu si eu o fata asa ca tine...defapt acum are 16 ani... avea aceeasi problema, dar apoi adica pe la 14 ani a inceput sa se ingrase(nu mult) si sa ii creasca si sanii.
Asta e varsta si organismul tau...nu ai ce sa ii facioh go on timpul de va ajuta, si baieti, nu ii baga in seama, iti zic euoh go on oricum ei nu isi folosesc toata mintelaughing

| Aiwendil a răspuns:

Da. E bine. Abia ai incepu sa te dezvolti. O sa-ti cresca.Stai linista.Nu o sa fii baiat.Sau eu stiu? Si ce iti trebuie prieten? E timp pentru asta toata viata ta.De ce sa te grabesti? Bye.

| piktor a răspuns:

32 de kile? tu glumesti? cum sa crezi ca`i bine sa fii asa slaba. nici nu credeam ca au de unde sa creasca ttzele din 32 de kile
mananca regulat si o sa mai pui ceva kg pe tine.laughing
si o sa-ti creasca si titzylaughing

| marya a răspuns:

Pai nu iti afce griji pentru iubit o sa iasa in care cand NU te astept iti spun din propria experienta
despre "forme" nu iti face griji o sa apara ele origanismul tau e unic ca si celelalte se dezvolta diferit nu iti face griji
nu esti prea grasa nici prea slaba eu tot 12 ani am si am 34 de kg si cam intaltimea ta o am si eu asa ca nu iti face griji papa

| Scortisoara a răspuns:

Ai 12 ani... e normal să nu ai sânii dezvoltaţi. Menstruaţie ai? Dacă nu, gândeşte-te că poate colegele tale au deja ciclu menstrual şi asta determină dezvoltarea fizică a lor (rotunjirea coapselor, a şoldurilor, etc.). În general, caracteristicile feminine ale unei femei sunt determinate genetic. Aşadar, mama ta este o femeie cu sâni dezvoltaţi? Nu acum, după ce te-a născut pe tine, întreab-o cum era când era adolescentă, înainte să întreţină relaţii sexuale. Dacă atunci sânii ei nu erau mari, sunt şanse ca nici ai tăi să nu fie. :)

De ce vrei să ai un prieten la vârsta de 12 ani nu înţeleg. :| Înţeleg faptul că ai ajuns la pubertate şi că începi să petreci mai mult timp în oglindă, că eşti preocupată mai mult de felul în care arăţi, dar pentru numele lui Dumnezeu, nu e o tragedie că încă nu ai un prieten dacă ai doar 12 ani! Ar trebui să îţi îndrepţi atenţia mai mult spre lucruri mai importante, cum ar fi să citeşti o carte frumoasă, să vezi un film reuşit, să faci mai mult sport, să îţi cauţi talentul şi vocaţia, să te preocupi mai mult de viitorul tău. Scopul tău în viaţa, ca persoană, ca om, nu este determinat de câţi iubiţi ai avut în copilărie, crede-mă. Eu, ca mulţi alţii, aş da orice să mă pot întoarce în timp, fiindcă vezi tu, în viaţă, orice greşeală poate fi îndreptată, poţi să-ţi ceri scuze pentru o jignire adusă altcuiva, poţi să dormi mai mult dimineaţă dacă nu ai făcut-o seara, poţi să mergi altă-dată într-o excursie, dar singurul lucru pe care nu-l mai poţi face e să foloseşti timpul pierdut. Odată pierdut nu-l mai poţi avea. :)

Documentează-te aici cu privire la problema ta: http://www.seximus.ro/intrebari_sex/redimensionare_sani.php
http://www.prezervativ.ro/diverse/sani_dimensiune_dezvoltare.php
http://www.adolescenta.org/? p=51

Citeşte cu atenţie şi cu răbdare tot, încearcă să înveţi mai multe despre corpul unei femei, despre ceea ce ne face cu adevărat femei, despre cum să ne scoatem în evidenţă feminitatea. Uite un top cu câteva actriţe frumoase, talentate, sexy şi dorite de mulţi bărbaţi, în pofida sânilor lor mici. Imaginează-ţi că ele nu duc lipsă de bani sau de profesionalism şi ar putea oricând să recurgă la implanturi, dar nu o fac. Fiindcă sunt mulţumite de corpul lor:
http://www.perfecte.ro/......urali.html

Şi după ce încerci să înveţi cât mai multe despre corpul unei femei, vorbeşte cu mama ta, explică-i îngrijorarea ta şi convinge-o că un control de rutină la un endocrinolog nu ar strica. El ar putea chiar să-ţi dea mult mai multe informaţii şi să-ţi explice toate schimbările prin care trece metabolismul tău acum.
Şi după câţiva ani, dacă nu vei fi mulţumită de tine, să ştii că implanturile nu sunt o soluţie proastă. :) Atât timp cât le faci pentru tine, nu pentru un grup de bărbaţi obsedaţi. Atât timp cât le faci pentru a-ţi creşte încrederea în tine, nu pentru a face nişte idioţi să se gândească la tine într-un mod obscen.

Băiatul care te va iubi, o va face pentru cine eşti tu şi pentru cum eşti tu, nu pentru cum arăţi. Imaginează-ţi că dacă, ferească Dumnezeu, pentru 30 de ani vei face cancer mamar şi va fi nevoie să-ţi taie sânii pentru a putea supravieţui, ai vrea să te trezeşti singură? Ai vrea să fii părăsită de soţul tău fiindcă el s-a căsătorit cu imaginea perfectă a ta şi a sânilor tăi şi nu te mai iubeşte doar pentru că nu vei mai avea sânii aceia perfecţi? Nu cred că vrei să întâlneşti un bărbat aşa de superficial...

Şi nu în ultimul rând, sunt milioane de bărbaţi care preferă sânii mici în locul celor mari... :)

| Scortisoara a răspuns:

Aaa... şi piktor are dreptate într-un fel. Ţi-am calculat indicele de masă corporală şi a ieşit micuţ. Greutatea ta trebuie să se încadreze între32, 42 şi 47, 53 kg. Tu eşti la limita de jos. Vizitează totuşi un endocrinolog şi el îţi va elimina orice urmă de îndoială. Nu trebuie să ne asculţi pe noi... happy

| Mihaela_4926 a răspuns:

Totul tine de dezvoltare. O sa vina momentul cand te vei dezvolta si vei face solduri, atunci vei face si sani. Nu dispera, nici mie nu mi-au crescut la varsta ta, abia pe la 16 ani.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai 38 de kilograme. Practică un sport.
Pa, pa.