| Stefania a întrebat:

Am 12 ani 1.53 si 54 kg sadcrying. Este normal?cryingsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoberT_2406 a răspuns:

Esi plinuta... In curand o sa vrei atentie din partea baietilor, deci daca vrei sa fi observata mai slabeste putin... acum cat mai e timp!

27 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Eu am 30 ani, 1, 62 si 52 kg

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu preastraight face la inaltimea ta ar trebui sa ai 43kg

| sylvie a răspuns:

Pentru
☆ Aɒiиɑ ☆, care spune mai jos ca greutatea normala=cu cm de dupa virgula.
Ooo ar trebui sa am 70 de kilograme la, cand eu am doar 50 si ceva.Incep sa-mi fac griji.

| CM7YRE a răspuns:

REZULTATE
Greutatea: 54kg
Inaltimea: 1. 53m

IMC: 23. 07

ESTI NORMOPONDERAL
(ai o greutate normala pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 46. 8 si 58. 5 kg
http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa ai 53 de kg... daca ai 1.53m...tot ce ii dupa virgula trebuie sa fie kg, deci esti binewinking

| Laura a răspuns:

Sincer, nu prea...
O greutate normala ar fi reprezentat inaltimea ta - 10, in cazul tau, 43 kg. Dar esti in crestere, corpul o sa ti se mai modifice tongue

| radu a răspuns:

"e grav tare. te sfatuiesc sa consulti un medic ca nu se stie" (si in caz de esti una dintre persoanele la care dupa o gluma trebuie sa spun am glumit ...mda stii eram sarcastic big grin )

| BoRnY a răspuns:

Salut! Cu siguranta da! Fundita?

Răspuns utilizator avertizat
| Piticaaa a răspuns:

Pai nu-i nimic anormal in a fi putin plinutahappy Ar trebui sa ai vreo 43 Kg. Mai ales la varsta asta. Incearca sa te mentii slaba de mica, altfel te vei confrunta cu ce ma confrunt eu de la 14 ani8-): celulita.

| Rj a răspuns:

Vad ca unele persoane ti-au zis ca este normal, altele ti-au zis ca nu este normal si tu nu mai stii ce sa crezi.

In primul rand multe persoane au oasele groase si asta se vede pe cantar, dar asta nu inseamna ca arati grasa. Si oricum "grasa" e prea mult zis. Si si daca ai avea cateva kg in plus care e problema? Nu trebuie sa arati ca vedetele de la Hollywood, pentru ca in viata reala conteaza si ce ai in cap si in suflet. Deci nu-ti fa nicio grija, nu trebuie sa te complexezi deloc, asa cum te vezi tu asa te vad si cei din jurul tau! In caz ca nu te simti bine in pielea ta incearca sa faci mai multa miscare. Dar oricum esti destul de inalta pentru varsta ta si asta e un lucru bun. O sa ti se modeleze corpul in timp!

| DUTCH a răspuns:

Esti normala.
eu am un 164 cm si 63 kg.
conteaza masa osoasa si musculara, daca ai oase si muschii grei asta nu inseamna ca esti grasa. esti normala deci, nu te complexa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu glumesti?!?
Eu am 1. 55 si 34 kg!
Trebuie sa slabesti de urgenta daca nu mai tarziu vei avea probleme cu colesterolul si diabetul!sad
Plus de asta nu vrei sa-si bata cei din jur joc de tine nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata tu glumesti?!?!
Eu am 12 1. 54 si 34 kg...Trebuie sa slabesti neaparat! sau altfel o sa ai probleme cu inima, diabetul si colesterolul.Sa nu mai spun de aspect(cred ca esti de groaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa numai spun de aspectul fizic...cred ca esti de graza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 19 ani, 1. 65 si 53 kg.
in niciun caz nu esti grasa, poate doar putin de tot plinuta.tot ce trebuie sa faci e sa mananci salate de legume si fructe, cam una din fiecare pe zi, sa bei multa apa si singura carne pe care sa o consumi sa fie cea de curcan. n-ar strica sa te plimbi o juma de ora pe zi, dar daca nu ai timp macar introdu salatele ai sa vezi te vor ajuta enorm nici nu-ti poti inchipui.
te pup si ai grija de tine:*

| вяυηєтнα a răspuns:

Esti un pic cam plinuta:p

| criiisa a răspuns:

Dupa parerea mea este normal.depinde de cum este proportionat corpul tau.de exemplu eu am 14 ani si 53 de kg si ma consider draguta deoarece am forme definite. oricum cam dela varsta ta incepi sa cresti in inaltime si sa slabesti. mie asa mi s-a intamplat

| criiisa a răspuns:

Si ca sa te mai imbarbatez sa stii ca am o prietena de varsta mea care este foarte slaba dar totusi are 47 de kg si are aceeasi inaltime cu mine.deci conteaza si sistemul osos si muscular

| NeXt_6616 a răspuns:

Regret sa fiu eu cel care iti spune primul asta dar nu nu este chiar normal, dar nu e nici o tragedie, esti inca micuta in dezvoltare, altii de varsta ta au aproape dublu, dar daca te deranjeaza incearca sa slabesti alea 4 kile sa fi la 50,

| Andreiuk_9260 a răspuns:

NU! Ar trebui sa fii cu mult mai slaba (7-8 kg)

| sanda_5697 a răspuns:

Da mie mi se pare ca arati destul de bine la varsta ta. tie daca iti place de tine este ca

| dumitritzan a răspuns:

Eu cred ca nu este normal

| Danutza_6935 a răspuns:

Sincer nu...esti ma plinuta noup? aaa...trb sa ai in juru la 45 de kgtongue

| livia_2236 a răspuns:

Mai eu cred ca esti putin km plinuta pentru varsta ta.de ex:eu am 14 ani si am doar 40 de kg.si am si eu tot 1. 53