| booboorooza a întrebat:

Am 12 ani, 37 kg si 151cm! As vrea sa ma mai ingras macar 3 kg! Sunt destul de slaba! Are cineva niste "retete da ingrasare"happy
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XXy a răspuns:

Sa fim seriosi, daca tot vrei sa te ingrasi fa`o cu cap. Lasa deoparte sucurile mcdonalds si tampeniile astea, nu ca nu te-ar ingrasa dar fac mai mult rau decat bine sti si tu. Se stie prea bine ca sucurile secatuiesc corpul de niste minerale pretioase care iti sunt de folos daca vrei sa te ingrasi. Eu iti recomand pentru a te ingrasa un supliment cu multiminerale si vitamine, in al 2lea rand ti-as recomanda sa mananci foarte multi carbohidrati complecsi(paine, cereale, paste, orez, piure) cat si carbo simpli (prefer mierea ca sursa de carbo simpli). Daca vrei sa te ingrasi cu cap si sa ai si forme ai putea sa optezi si pentru mersul la sala, mai ales daca nu ai pofta de mancare. Se stie ca mersul la sala creste pofta de mancare. Mult noroc :*

| ale a răspuns:

Esti in perioada de crestere, nu cred ca ai nevoie de o reteta de ingrasare, la varsta ta aveam si eu cam aceeasi greutate mai ales ca ai 151cm... sfatul meu ar fi sa mananci sanatos: carne alba(pui peste) multe legume, verdeturi, fructe aaa si faca tot zicea de ingrare iti recomand strugurii, stafidele, alunelehappy nu iti fa griji nu esti prea slaba la varta ta

| catty443 a răspuns:

Sincer, nu te grabi, la 12 ani eram si eu ca tine, acum, la 13 laughing m`am ingrasat, asa dintr`o data.mancam multe ducliuri, in fiecare zi cate ceva, nu te grabi, lasa corpu` sa lucreze, manaca doar cat poti tu si cat vrei, o sa vezi ca o sa te ingrasi si fara o reteta.si nu manca multa ciocolata, o sa faci celulita, si nu cred ca vrei laughing [ am patit-o euwinking ]
Asa ca lasa totu sa decurga de la sine, nu te grabi, ai destul timp pentru asa ceva.

| booboorooza explică:

Mananc circa o jumatate de paine alba zilnic... mai rar painea neagra deoarece nu imi prea place tongue

| booboorooza explică:

As vrea doar sa ma ingras cu ceva SANATOS nu sa bag in mine zilnic prostii... e adevarat ca 1 data pe luna mai merg si eu laMC happyDar nu vreau zilnic

| ancan a răspuns:

La inaltimea ta ai nevoie, ai putea sa mananci banane, struguri sau alune.
Bineanteles cu masura.

Nu este recomandat sa mananci foarte mult sau sa abuzezi de Mc sau de KFC, sau de shaworme sau mai stiu eu ce, vei lua in greutate considerabil, plus ca nu sunt sanatoase.
Fii fericita ca esti slaba, si nu grasa.Crede-ma ti'ai fi dorit mai mult sa slabesti decat sa te ingrasi.

| Ionut a răspuns:

Daca corpul tau arde grasimile foarte repede nu o sa ai cum sa te ingrasiwinking bft la " ingrasat"

| CokoStar a răspuns:

Mananca multa mai multa paine.

| AndreeaLupan a răspuns:

Salut draga, pai uite-te care e problema, la virsta ta multi au trecut prin asa ceva inclusiv si eu.Deasemenea imi faceam griji la 12 ani ca sunt preea slaba ca nu stiu mai ce, dar sa stii ca la anii acestia multi sunt asa si nutrebuie sa te ingrijerezi caci iata deja apare la tine virsta de maturizare, foarte degraba, si atunci vrei nu vrei oricum te ingrasi cu vreo 3 sau chiar mai multe kg.Asa ca nu iti facea griji, dar daca oricum ceva macar un kg sa adaogi ar fi cel mai bine sa te alimentezi mai mult cu piine. Ajuta, caci am incercat )))

Sper ca te-am ajutat si nu te descuraja, ca oricum totul va fi ok. voi tine pumnii pentru tine.

fundita? ) sau nu o merit?((((((

| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Ce cauti tu este un singur cuvant: Mcdonalds laughing

| adrian_3646 a răspuns:

Mananca multe dulcuri, bea sucuri, si mananca mancare de la mec, sau alte mancaruri nesanatoase.