| JanaBucov a întrebat:

Am 12 ani jumatate. Am o mica intrebare. Prima menstruatie a mea a fost in August 2014, apoi am mai avut inca 2 luni, de 6 luni nu am mai avut. De ce? am inteles ca trebuie sa se regleze. Este adevarat? nu vreau raspunsuri gen "du-te la medic" Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeltingStars a răspuns:

Stai calma...nu ai de ce sa iti faci griji.e normal ca la unele fete sa nu le vina menstruatia regulat in primul an sau chiar un an si ceva. se va regla cu timpul. poti sa cauti si alte informatii pe internet si in carti. poti sa vorbesti si cu mama ta sau cu o verisoara mai mare sau o prietena despre asta. happy

nu te stresa ca nu ai de ce happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit cu putin timp in urma raspunsul unei domnisoare careia dupa primele 2-3 menstruatii a urmat o pauza de vreo 2 ani si doar pe urma i s-a reglat catusi de cat ciclul menstrual. Deci nu are rost sa te impacientezi si nici sa mergi la ginecolog deoarece nici el nu are puteri paranormale.

| Ioana300 a răspuns:

Nu e nici o problema, eu sunt asa de 3 ani, am fost si la medic si mi-a zis ca e normal deci stai linistita

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/

| RahheBlue a răspuns:

Asa e prima data dar nu am mai auzit asa ceva ca 6 luni sa nu iti mai vina cred ca se va regla