| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani jumate si nu mi-a venit inca ciclul, sunt destul de dezvoltata, majoritatea oamenilor imi dau 14/15 ani, si in clasa mea mai sunt doar 3 fete carora nu le-a venit si ele arata ca "femeia snur" si sunt foarte mici de statura.Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iubibilăă a răspuns:

Cred ca acest site poate ajuta fetele:
http://www.copilul.ro/......a5645.html

Noi fetele, cel mai mult:
http://www.noifetele.ro/
Poti pune intrebari, poti chiar si citi sfaturi pe Noi fetele Facebook.

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, PRIMA menstruaţie/menarha apare între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Apoi, menstruaţia vine atunci când organismul este "pregătit" şi suficient de dezvoltat ( fizic & psihic ).

Ai RĂBDARE, că va veni şi menstra, apoi te vei "SĂTURA" repede de ea!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

De ce trebuia să te lauzi?
Crezi că dacă ai fund în pantaloni vine menstruația?
Nu, tu habar n-ai.
Mai ai de așteptat, sunt alte fetițe cărora le vin de la 9-11 ani, altele mult mai târziu.
Deci nu, nu trebuie să te îngrijorezi.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu.
Pana la 16 ani nu ai de ce sa iti faci griji in aceasta privinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Nu este nimic în neregulă.
Ciclul menstrual poate începe oricând între 10-16 ani.
Numai corpul tău poate decide când a venit momentu primei menstruaţii.
Te pup!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu,nu e motiv de ingrijorare, dar poti merge la medic sa-ti faca o (sau mai multe) injectie cu estrogen si atunci te dezvolvi.Se stiu cazuri in care fete care au mancat carne cu estrogen/hormon de crestere si au avut ciclu de la 5 ani si le-au crescut sanii. Daca nu ai sami mari, cupa C cel putin si destul de lata in bazin e semn ca ai putin estrogen si e normal sa nu ai ciclu.

Răspuns utilizator avertizat
| AleXisAleXis a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi cand organismul tau va fi pregatit iti va veni si menstruatia.
Si nu te gandi ca e raiul pe Pamant cand ai menstruatie.
Profita cat inca nu ai laughing

| Ana_4223 a răspuns:

Heyy stai linistita! Nu ai de ce sa iti faci griji mie mi.a venit la 13 ani si oleaca si nu eram dezvoltata deloc deloc deci asteapta, depinde de oranism, oricum mai este oleaca, deci ai rabdare.winking

| Music4life a răspuns:

N-ai de ce sa-ti faci griji, ciclul poate veni pana-n 15-16 ani.
Bucurate cat timp inca nu-l ai!

| K4sZz a răspuns:

Buna! Nu mi se pare ceva anormal din cate stiu ciclul poate veni si pana la varsta de 16 ani nu este anormal cum am mai zis Deci lasa totul de la sine vezi ti de copilarie si lasa lucrurile astea Bafta :*

| Ancutza12 a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa te ingrijorezi. happy

| miraflo a răspuns:

Nu e nimic ingrijoratorhappypoti sta linistita

| MisteriousGirlll a răspuns:

Bine cã esti tu dezvoltatã si cã ele sunt fetitele jnur. Ce frustrata esti. O generatie de frustrati. asta ne e viitorul.