| piisycutzza a întrebat:

Am 12 ani si acum 6 saptamani am fost operata la degetul inelar de la mana stanga. Sa va zic cum s-a intamplat: eram intr-un meci decisiv pentru calificarea la turneul semifinal. Era diferenta de un gol in favoarea noastra. Adversarii aveau ultimul atac. Cand interul voia sa dea pasa extremei eu am interceptat mingea. Asa s-a terminat meciul. Ne-am bucurat ...normal deoarece castigasem cu un gol. Dar eu? Cand am interceptat mingea oasele din deget s-au imprastiat in el. S-a sudat gresit deoarece mai avusesem chestii din astea. Pentru a-mi fixa oasele a trebuit sa introduca 2 ace...da, ace pentru a le tine. Maine imi va scoate acele dupa 6 saptamani de nerabdare dupa ce pierdusem participarea la o multime de cupe ale primaverii. De vineri pana duminica (20-22 mai) este turneul semifinal 2. Am cazut intr-o grupa de foc deoarece gazdele si-au ales cele mai slabe echipe pentru a-si asigura continuitatea in campionat. Intrebarea e: cand maine imi va scoate acele ace din deget...cum le va scoate? Imi vor face anestezie? Logic ar fi ca da...dar sora mea avusese un deget strivit intre niste spini metalici si i-a scos unghia+ a cusut-o PE VIU. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Anestezia se face de obicei doar in doua cazuri, cand urmeaza sa fie facuta o interventie chirurgicala sau de extractie. Nu prea inteleg cum sunt acele doua ace introduse, daca sunt total sub piele si trebuie taiat pentru a fi scoase, anestezia locala este foarte posibil sa aiba loc insa acest lucru o poate sti doar medicul. Eu am fost operat pe viu la stomac, anestezia nefiind posibila din cauza unei infectii probabil si cazul surorii tale, si iti spun sincer ca nu este chiar asa de rau. Nu te mai ingrijora gandindu`te la asta ci bucura`te ca te vei linisti dupa o lunga perioada de stres. Si mai multa grija pe viitor la sport happy

| piisycutzza explică:

Acele acelea sunt bagate 4 centimetri in deget. Unul deasupra unghiei si unul cu 5 mm dedesubtul ei. De taiat nu v.a fi taiata pielea. Cica o sa traga de ele. Sora mea nu avea nici o infectie. Imediat dupa incidentul acela a mers la spital