| Danielutalitapamela a întrebat:

Buna
Am 12 ani si mi-a venit ciclul in ianuarie pe 10 si in februarie nu mi-a venit
De la ce nu mi-a venit?
Poate ca a fost luna prea muca?
Nu stiu
Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mimi973 a răspuns:

Nu ti-a venit pentru ca inca esti la inceput, si pentru ca nu ai ciclul menstrual regulat, nu te speria, mie mi-a venit prima oara in august si apoi in decembrie

| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este un subiect foarte delicat si extrem d eimportant care trebuie sa-l discuti cu mama ta, ca sa intelegi ce se intampla cu corpul tau, cum trebuie sa te protejezi, ce trebuie sa faci cand iti vine menstra, cate zile va tine, pentru ca-i strict legat de mostenirea genetica de la mama ta.
In primele 12 luni cand vine menstra, este posibil sa nu vina lunar, pana se ajusteaza hormonal.
Unele persoane nu au mentra lunara tregulata, ci neregulata, care vine cand are ea chef happy
In orice caz, ca sa stii ce fel de menstra ai, trebuie sa o intrebi pe mama ta, pentru ca asa cum a avut ea, vei avea si tu.