| menotyou444 a întrebat:

Am 12 ani si nu mia mai venit ciclu de 3 luni adica sa va spun pe data de 27 iulie 2010 mi-a venit primul ciclu...si mie nu mia mai venit din luca octombie 2010.Este ceva grav? Eu pe 17 octombrie am facut o operiatie abces fesier are vreo legatura? Funda pentru cel mai concret raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc grav, la inceput se mai intampla, mai ales ca ai avut o infectie si o operatie. Stai linistita, o sa apara si mentra la un moment dat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are treabă una cu alta.
Este o dereglare hormonală.
Poți bea ceai de crețișoară care este un stimulent hormonal natural sau dozările hormonale la endocrinologie!
Sănătate.
Pa, pa.

| IuliaAlexandra123 a răspuns:

Asta este o problema nu trebuie sa faci nimic doar sa mergi la un ginecolog si sa ii povestestihappy si ar trebui sa ii spui si de acea operatie iar el iti va explicawinkingsucces!

| Gumitsăă a răspuns:

Iti zcs ca nu nu este grav deloc. pana se regleaza ciclul... vor aparea pauze de astea. dar poti sta linistita ca iti va veni. daca nu iti vine mai mult de cinci luni iti recomand o scurta vizita la ginecologwinking

| AliceInMordor a răspuns:

La inceput este normal sa nu iti vina la timp... mie prima data mi-a venit in august si nu am mai avut pana in decembrie.nu ai de ce sa te ingrijorezi

| mefree2fly a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic. Legat de operatia aia.probabil ca din cauza operatiei. Dar daca ai 12 ani, nu e nicio problema ca iti mai intarzie cateva luni.Eu m-am imbolnavit prima oara acum 3 ani, si nici acum nu am ciclu regulat. Te sfatuiesc sa iti faci un control.Sanatate si bafta:*

| LiaYapp a răspuns:

Nu cred. Eu stiu ca ciclul menstrual se regleaza dupa 2 ani. Si mie imi intarzie cateodata mult, cateodata putin. Nu ar trebui sa te sperii. Am o prietena careia i-a intarziat ciclul 9 luni.

| florinbrasov a răspuns:

Mergi la doctorul de familie pentru ca e mai in masura decat noi sa iti zica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic grav asa i s-a intamplat si surorii mele, daca nu consulta un medic cel mai sigur

| vεηiη a răspuns:

Nu e nimic grav scumpa decat daca stii ca ai intretinut vreo relatie sexuala si nu te-ai protejat. Dar daca stii ca nu e vorba de asa ceva, stai linistita. Asa e la inceput, nu e regulat. Se va regula in timp, in jur de un an cam asa. Si nu are vreo legatura cu operatia ta! Bafta`Funda? big grin

| Pau a răspuns:

Nu stai linistita, se mai intampla asta
si iti va veni normal...cunosc persoane la care le-a venit pentru prima data intr-o luna si al 2-lea ciclu dupa 4-5 luni, pentru ca trebuie sa se obisnuiasca corpul...sau stiu eu.thinking
Vorbeste cel mai bine cu mama ta, iar daca ea va spune ca nu e nici o problema, nu te ingrijora.(din cate stiu eu operatiile nu au nici o legatura cu ciclul menstrual, dar daca nu esti sigura vorbeste si tu cu doctorita ta si intreab-o...)

| byabyaby a răspuns:

Intreab-o si u p maikat laughingnu pe noi thmn unde a ajuns Romania mai sunt si baieti fta laughing)

| Andre_6651 a răspuns:

E normal sa nu iti vina regulat, mai ales daca esti la inceput.Nu te panica! Nu cred ca are vreo legatura cu operatia, dar ar fi mai bine sa mergi la un ginecolog, asa vei putea dormi linistita.