| YumiSukinanda a întrebat:

Am 12 ani si sunt racita tare! Adica nu tare, nu stiu cum sa zic, am luat centrum mult timp si ma simt bine, adica, m-am si inaltat cu ele, si acum mama imi zice ca nu pot raci atat de tare daca am luat vitamine de alea mai mult timp. Acum 5 minute, pe bunenu glumesc, m-am dus afara, adica imi era rau si eram singura acasa, mama s-a dus la farmacie sa imi cumpere ceva, si am simtit gresturi si ameteli, si m-am dus afara si am vomitat! si mama mi-a luat fervex pentru copii si propolis pentru gat, dar nu stiu cum sa fac sa imi treaca pana maine, adica nu zic maine gata perfect sanatoasa dar zicc a este 1 martie si sa fiu asa putin mai rezistenta, ca de exemplu azi am venit acasa de la scoala si nu vreau sa patesc asta si maine. Ajutati-ma ce as putea face ca sa-mi treaca raceala? beau deja ceaiuri si asa altceva ce pot face sa-mi treaca, ca ma doare si caPU si nu stiu ce sa fac! ajutor! FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Buna...

Nu va relevanta dintre Centrum si raceala..in fine.
Ceva cald pe piept, sosete cu otet, ceapa / usturoi, remedii babesti.
Vezi ce spune tanti farmacista si faci ca ea, Fervex si ce-ti mai da si ce dozaj spune.

Sanatate!

| viotedy a răspuns:

Frectie cu carmol si apoi la culcare invelita bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Probabil ai sistemul imunitar scăzut.
Mergi cel puţin până la medicul de familie să vadă ce ai,lasă automedicaţia,nu te juca cu sănătatea ta, respectă-te, dacă nu faci ce vrei, dar vei avea mai mult de suferit, nu de câştigat!
Însănătoşire grabnică!
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune.