| Ariamnaa a întrebat:

Buna! Am 13 ani si mai de mult si in prezent plang, iar de multe ori nici eu nu gasesc un raspuns. Probabil s-au adunat multe esuari sau lucruri ce ma duc la ruina si ma fac sa plang. De multe ori imi vine sa plang incontinu dar repet nu inteleg de ce. De exemplu astazi am plans ca am auzit ca a murit un copil de 10 ani ce avea probleme cu respiratia. Chiar nu inteleg de ce pun la suflet asa mi-au spus si parintii ca nu trebuie sa plang daca nici macar nu cunosc persoana respectiva, si ca toti ne ducem. Nu inteleg de ce ma consum in halul asta.Pana la urma e normal sa nu ne consumam asa in lumea asta. Credeti ca ar trebui sa merg la pshiholog, oricum eu am mai mers dar nu din cauza asta din alta cauza. In fine nu stiu imi vine mai mereu sa plang si sunt trista+ ascult in ultima vreme numai rap sau muzica trista.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Neaparat la psiholog. Te vei simți mult mai bine.
Chiar dacă unii spun ca este,, normal" la vârsta ta, asta nu înseamnă ca nu trebuie sa tratezi stările tale!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, te-ar ajuta să mergi la psiholog, trebuie să înveți să-ți gestionezi mai bine emoțiile. Nu mai asculta muzică tristă, evită știrile negative, gândește-te că aproape toate lucrurile au și o parte bună, chiar și moartea acelui băiețel are una mică: măcar acum nu mai suferă.

| Lukasssz a răspuns:

Esti empatica, nu ai ce sa faci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o sensibilitate destul de mare aparent. Nu cred ca ar trebui s-o negi sau sa incerci sa scapi de ea.
Incearca sa o directionezi catre altceva: arta (pictura, muzica, desen, etc.). Vezi daca ai talent in domeniul ăsta. Sau daca nu literatura, scris. Ceva.
Poate e mai constructiv asa.

Legat de psiholog poti incerca daca tu crezi ca te poate ajuta. Dar întreabă si acolo daca nu se poate "reorienta" spre ceva pozitiv sensibilitatea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârsta ta este normal
Majoritatea sunt așa la 13 ani pentru că de aici începe pubertatea. Toți am fost așa. Nu ai nicio problemă pur și simplu nu știi încă să-ți gestionezi emoțiile pentru că abia acum începi să le simți. Este vârsta aceea la care crezi că tot ce zboară se și mănâncă și că toți au ceva cu tine. De la 13-14 ani hormonii încep să fie mai activi să circule cu agresivitate pentru că se apropie vârsta la care vei simți că ești pregătită pentru primul contact sexual, dacă nu ai menstruație îți va veni și aceea. De asemenea simți că timpul trece greu și nu mai ajungi odată la vârsta maturității te gândești cum va fi când vei fi mare te gândești ce vei face unde vei ajunge și abia aștepți momentele acelea. Nu mai asculta muzică tristă iar rap-ul nu este pentru persoane triste adică nu ai de ce să o încadrezi în starea ta psihică pe care tu singură ți-o induci. Găsește melodii vesele pe care să simți nevoia să le asculți când te simți tristă. Iar perioade mai nasoale cred că toți avem. Cum te descurci cu școala? Ai prieteni? Te înțelegi cu părinții tăi? Și eu am avut o copilărie mai tumultoasă dar eu nu mă înțelegeam deloc cu familia mea. Încearcă să-ți acumulezi energie pe care să o investești în ceva ce îți place ție. Și tu ești singura în măsură să te ajuți cu adevărat să știi pentru că doar tu îți poți induce starea de bine așa cum ți-o induci și pe aceasta de tristețe.

| Cehoslovacia a răspuns:

Ma amuza rau intrebarea ta happy
esti o persoana sensibila, la fel am fost si eu pana cand am inceput sa cunosc viata, sa-mi conturez o idee despre emotii daca merita sa ai sau nu si mai multe lucruri pe care nu le-ai intelege decat daca le vei experimenta

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Asculta muzica frumoasa.
Mai citeste cate o gluma buna.
Daca este posibil, incearca sa vorbesti cu cat mai multe persoane care te fac sa te simti mai bine si care sunt de treaba, bineinteles.
Nu mai plange de pomana ca nu ai de ce.

| AnaNoa a răspuns:

De multe ori daca ești slabă dpdv emoțional și plângi din orice trebuie sa fie ceva in spate, ceva care te apasă s-au adunat și pur și simplu ai răbufnit. Posibil și să nu fii fericita cu ceea ce se întâmplă în viața ta. Recomand sincer sa schimbi melodiile nu pentru că sunt rap sau așa dar de multe ori daca ești extra-emotionala tinzi sa preiei și sentimente din versurile pe care le exprima e că și cum te-ai pune in locul lor. O să treacă crede-mă, și eu am avut perioada aia până ce am învățat să nu arat tuturor latura mea slabă

| Kiwikado a răspuns:

Dacă te simți tristă, încearcă activități care să te amuze.
De exemplu, ieși cu prietenii afară sau vizionează un film, videoclip amuzant, sau altele.
Dacă plângi fara motiv, poate fi de la stres. Unui copil nu îi face bine stresul. Probabil din cauza școlii. Mai poate fi de la faptul că ai trăit ceva trist acum mult timp, care te-a marcat, că sa zic așa.
Sper că te-am ajutat!