| XxXxangelxXxX a întrebat:

am 13 ani si mi se lasa pe lenjerie o substanta albiceoasa, sunt cam ingrijorata,(apropo inca nu am ciclu)... spuneti-mi va rog ce este aceasta substanta? Funda si vot.))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioanabold a răspuns:

Buna! Nu-ti fa griji, aceea substanta le vine tuturor fetelor si acea substanta "iti spune" ca nu mai e mult si iti va venit ciclul.Cam in maxim 2-3 dupa ce ti-a venit substanta aia, se poate sa iti vina ciclul, deci nu iti fa griji. Poti purta un protejslip ca sa nu mai murdaresti lenjeriawinking!

7 răspunsuri:
| username6636 a răspuns:

La 13 ani este complet normal. Stai linistita! Se numeste "scurgere vaginala" si este un semn al pubertatii. Cat de curand poate sa-ti apara si ciclul.
Sper ca te-am ajutat.
Bye-bye!

| βǿβǿ a răspuns:

Reeeelax draga mea happy
este foarte normal ca ai substanta aia alba happy
toate fetele o au

deci nu iti face griji:*
este normal big hug

funda?big grin

| Eღilia62 a răspuns:

Este o secretie vaginala perfect normala pentru varsta asta si o vei avea si dupa ciclu. Poti sa te documentezi si pe google.

| iEmonel a răspuns:

Ce scarboase sunt fetele. laughing

| angelBlack00 a răspuns:

Aia e scurgerea vaginala pe care o au toate fetele... peste o luna si ceva-2 luni o sa iti vina ciclu. dar nu te ingrijora te vei obisnui si cu asta...big grin funda?

| TeManancCuNutella a răspuns:

Stai lin, si mie mi sta int si am avut acea substanta aproape 2 ani, si dupacea mi-a venit ciclul happy. Deci sta lin, a si iti dau un sfat ai grija pentru ca o sa iti vina mai mult si mai mult big grin.
Bye kiss

| pupypuy a răspuns:

Corpul tau e in transformare, vor fi multe modificari hormonale, nu te speria, sunt normale, te-as sfatui sa vorbesti cu mama ta sau cu cineva de incredere, sa faci o programare la un ginecolog si sa fii pregatita pentru momentul in care iti va veni ciclul. Sa nu te sperie ideea de a mereg la ginecolog, este ceva uman, iar pentru o femeie conteaza foarte mult sa fie ok, pe viitor iti vei dori copii, si te rog sa fii foarte atenta si sa ai grija de tine, chiar si cand vei incepe o relatie, sa te protejezi si sa te iubesti pe tine, viitorul tu ti-l construiesti! Multa bafta, sa ai o viata frumoasa!