| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si recunosc ca stau cam mult la computer...si am auzit ca mi-ar putea afecta vederea.nu as vrea sa am nevoie sa port ochelari.(adica nu am nimic cu purtatul ochelarilor dar de ce sa am nevoie de ei cand pot vedea fara ajutorul lor?)va rog, vreau sa mai reduc dar nu stiu cum, ce pot sa fac pentru sanatatea ochilor mei? mersi :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Mananca morcovei laughing eu mananc 3 pe zibig grin

| andreiyo50 a răspuns:

Sa te iei de citit carti.

| LostInDreams a răspuns:

Pffff.si eu am 14 ani si stau multicel la pcbatting eyelashes. pei pentru sanatatea ochilor mananca legume(gen morcovibig grin) si ca sa reduci nr orelor petrecute la calc, incearca sa gasesti altceva de facut, spre exemplu pune-o pe mama ta sa iti cumpere o carte frumoasa, de exemplu una care sa reproduca un film cum sunt cele cu harry poter sau avatar, ca sa iti atraga atentia asupra ei.Alte metode:pei. uita-te mai bine la tv, nu afecteaza atat de rau vederea ca si calculatorul(bine asta daca nu stai langa ecran), iesi pe afara, joaca. volei, badminton cu fetele, plimba-te, eu cand ma plictisesc am un CD cu muzica si dansez(inventez pasi de dans pe diferite piese), deseneaza(modeleaza-ti talentul la desen), fa poza cu telefonul(fa`ti tie daca iti place), nu stiu.Incearca sa te controlezi, nu pot veni la tine acasa sa te tin departe de calc...sau spune-i mamei tale ca vrei sa te mai "lasi" de pc, si sa intrii mai rar, nu iti va interzice, dar iti va da de lucru ca sa te tina departe de el.Succes!(app oriccum obsesia asta pentru pc trece repejor-stiu din propria experienta, acum daca nu ar mai exista TPU sau music channel online nu as mai sta deloc la pc, pentru ca te plictisesti, deci oricum chestia asta o sa treaca). Bafta!winking

| MOONWalk_8865 a răspuns:

Incearca sa faci ceva care u inseamna sa te joci pe pc. Poti sa iesi cu prietenii sau cu colegii pe undeva, sa va distrati. Daca ai porgramul incarcat, n-o sa mai ai timp de stat la computer.

| noName_8681 a răspuns:

Pai si eu am avut problema asta o data. si am fost la doctor si mi-am facut control si nu am avut nici o problema iar doctorul mi-a recomendat ca pe viitor sa mananc in fiecare seara 2 morcovi cruzi. si de atunci aproape in fiecare seara mananc morcovi.
daca vrei sa numai stai atat de mult in faza calculatorul incearca sa iti impui un alt program, sa stai un anumit timp in fata lui. incearca sa iesi mai mult cu prietenii, sa te plimbi in parc... fa ceva util.

Răspuns utilizator avertizat
| ColoradoM a răspuns:

Incearca sa iesi mai mult pe afara si sa uiti putin de pc, ai sa vezi ca dupa n-o sa mai ai chef sa intri pe el. si mananca multi morcovi.

| Derye a răspuns:

@♥ScReAmInXX♥mary: de fapt... dupa carte a fost facut filmul nu invers.

@Eu imi doresc sa port ochelari si tu...

| solarys a răspuns:

Pai un lucru ar fi ca sa nu mai stai la calculator...deoarece stiu ca in afara de calculator mai exista multe alte activitati... iar tu inca poti remedia problema cu ochelarii. Dar asta nu inseamna ca sa nu te mai uiti la calculator, poti cauta informatii dar numai o ora pe zi, bine daca vrei sa scapi de purtat ochelarihappy