| MariucaTeIntreaba a întrebat:

Am 13 ani si sufar de anxietate sau atac de panica.
De cateva zile iar ma gandesc la inima, daca imi plezneste, daca ma doare si parca simt in piept (dupa o sperietura mai mare ) o mancarime si mi se face greata
Acum eu nu stiu ce sa fac? sa merg iar la cardiolog? ( am fost cred ca de 5 ori si mi au zis ca nu am nimic(cand eram mai mica).
Nu stiu ce sa cred, parca simt ca ma jeneaza dar cred ca e de la cap.straight face Voi ce credeti?
App eu iau la sperietura calmogen

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Ai fost la medic,recent, si a spus ca suferi de anxietate? Atacurile de panica apar si cand ai un fond labil(adica ba esti calma,ba esti agitata,ba esti trista, ba esti bucuroasa), cand ai o sperietura mare, o frica mare de ceva si se intampla acel ceva.Ori esti prea obosita, anemica, iti lipsesc niste vitamine si minerale.Nu cred ca este bine sa iei pastile la 13 ani(iti omoara ficatul, dau dependenta), mai bine plimba-te in aer liber cu prietenii, socializeaza.Mai bea ceaiuri din tei, sunatoare, seara poti bea ceai de valeriana impreuna cu paducel.Nu bea sucuri acidulate, bauturi carbogazoase, cafea, capucino, nu manca multa ciocolata.Dormi cel putin 8 ore pe noapte, nu sta in soare in plina zi(te agita). Cauta sa te linistesti si evita lucrurile, situatiile cate te agita.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa mergi sa te vada un medic.
http://www.sfatulmedicului.ro/......etate_3808
Te pup!