| L ι ѕѕ є η α ☮ a întrebat:

Am 14 ani, 1.63 si 39 kg. Mananc foarte mult, si nu as vrea ca mancarea sa se depune. Pana acum nu s. a depus. Ce exercitii as putea face, ca sa evit ca mancarea sa se depuna?happy Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AddaXD a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca tu nu esti deloc grasa, avand in vedere ca ai o inaltime de 1.63m. Eu zic ca nu este necesar sa mai slabesti. Ca mancarea sa nu se depuna nu trebuie sa te culci dupa ce mananci si miscarea in sine te mai ajuta la asta [daca vrei niste exercitii eu as recomanda abdomenele], dar...cum spuneam, parerea mea este ca nu esti grasa.

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Pentru vârsta ta ei o greutate normală. Ba chiar ești prea slăbuță.
Ești în creștere așa că nu trebuie să faci nimic. Dacă încerci să nu mai mănânci sau vei ține o cură te vei îmbolnăvi. Ai o greutate absolut normală!
Nu îți face griji!
Ca să nu se mai depună nu mânca înainte cu 3 ore de culcare și practică un sport care îți place.

Numai bine!

| tiriboxi a răspuns:

Buna, pentru a putea sa asimilezi cit este necesar recomandarea mea este sa completezi alimentatia ta cu un supliment nutritiv ce contine toate mineralele vitaminele aminoacizii si oligoelementele necesare bunei functionari a organismului pentru mai multe detalii contact; tiriboxi@gmail.com

| ELLSSA a răspuns:

Cam slabuta, grasut-o.Asta pentru ca nu vrei sa ti se depuna...

| GenetiX a răspuns:

In primul rand nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa traim. De ce incepi problema cu faptul ca mananci foarte mult. Probabil nu ai mese regulate si mananci cand te ia foamea. Tot de asta mananci si mult, tot de asta esti si slaba, si tot de-asta la un moment dat se va depune nedorit.
Fa-ti un program clar si respecta-l intocmai cu servit-ul mesei, si lucrurile vor fi bine. Intr-adevar ai mai putin cu vreo 10kg la anii tai.
PS: nu stiu daca intotdeauna face bine practicarea unui sport de cate o femeie, eu personal am constatat inrautatiri in structura feminina, dar asta nu o lua in seama e doar parerea unui prieten.

| minnieee a răspuns:

Eu nu iti recomand niciun exercitiu pentru ca mancarea sa se depuna.La inaltimea ta, cred ca esti prea slaba.Ar fi trebuit sa ai in jur de 50-54 de kilograme.

| IzzyNailart a răspuns:

In primul rand tu esti in ca in crestere asa ca este normal sa se mai depuna sau nu.in functie de metabolism. Daca vrei sa iti mentii silueta iti posi face un program zilnic in care sa faci cateva abdomene ( tu decizi numarul lor) si de asemenea sarit coarda sau jogging. Si in plus este si un obicei sanataos. Sper ca te-am ajutat.

| tpu2011_1353 a răspuns:

La.1,63 ar trebui sa ai 53 de kg.deci esti bine zic eu.putin cam slabuta.dar asta e asa suntem noi fetele:-p. poti face exerciti usoare inainte de culcare, gasesti pe internet. foarte multe :*

| ZuzzY a răspuns:

Ca sa nu se depuna mancarea trebuie sa nu mananci dupa ora 6 7 cel tarziu si inainte sa te culci cu o ora 2 trebuie sa faci abdomene s exerciti macar o jumatate de ora sa vezi ca vei fi perfecta