| Aprettylittleliar a întrebat:

Am 14 ani, 145 cm si 41 kg. E normal pentru varsta mea?
Toata lumea imi spune ca sunt prea mica de statura. Si stiu si eu asta. As vrea sa stiu care sunt cauzele pentru care sunt atat. Poate fi vorba despre vreo boala? Astept raspuns. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu este vorba de boală, acesta este codul tău genetic. Părinţii ce înălţime au?

| Fluture a răspuns:

Dereglari hormonale sau. este din neam. Daca parintii tai sunt scunzi tu nu poti fi chiar atat de inalta.

| Flynn2001 a răspuns:

Nu e vorba de vreo boala. O sa cresti tu, nu iti fa griji.

Răspuns utilizator avertizat
| pika? a răspuns:

Si eu am14 ani si 46 kg dar sunt intre nici inalta nici scunda, e bine asa crestem noi happy

| minho a răspuns:

Nu cred ca este din cauza unei boli, fiecare creste atata cat are de crescut si inca mai poti creste pana la o anumita varsta.Stiu si eu persoane de asemenea statura, dar daca tot vrei sa grabesti ritmul dezvoltarii organismului tau incearca sa practici niste sporturi, handbal, baschet sau volei.Te vor ajuta sa cresti ceva mai mult.Dar tine minte :rezultatele se obtin cu munca si efort.

| Silvica76 a răspuns:

Poate e cineva din familie cu care semeni. Exista si o boala se numeste nanism hipofizar, dar scrie in descrierea bolii ca se depisteaza de obicei la 2-3 ani.
http://www.i-medic.ro/boli/nanism-hipofizar
Nu cred ca e cazul tau!

| Aprettylittleliar explică:

Într-adevăr, nici părinţii nu sunt chiar aşa înalţi, dar nici aşa de scunzi ca mine. Sunt cam ca toţi oamenii, au înălţime medie. Dar am rude care sunt mai înalte, aşa că nu cred că e vorba de codul genetic. Eu dintotdeauna am fost mică şi foarte slabă, probabil e ceva legat de hormonul de creştere. Însă dacă e asta, nu se mai poate face nimic. În legătură cu sportul, mi-aş dori să pot face handbal, volei etc., însă am probleme cu ficatul, din naştere, şi nu pot face sport. De la orice efort fizic minim, obosesc şi nu mai pot face nimic.Chiar cunosc persoane de vârsta mea care, chiar dacă au părinţi mici de statură, ele sunt foarte înalte. Cred că depinde de corpul fiecăruia. Însă ca mine, nu am mai văzut pe nimeni, doar cazuri foarte rare.

| MariaMaryy a răspuns:

Nu este nici o boala. Daca vrei sa mai cresti incearca sa faci un sport (baschet, volei).

| Cosmin1986 a răspuns (pentru MariaMaryy):

Baschetul NU ajuta la cresterea in inaltime asta e doar un mit pentru copiii MICI SI PAMPALAI care nu au citit o carte de anatomie in viata lor.

| Sabina91 a răspuns:

Nu,nu ai nimic happy Fiecare om se dezvolta in felul lui.