| AlinMagdaș a întrebat:

Buna, am 14 ani, si acum aproximativ o luna m-am operat de unghie incarnata la piciorul drept, totul a fost ok, nu mai simteam niciun disconfort, dar problema e ca de cateva zile simt din nou durere, m-am mai operat o data la piciorul stang, acolo am avut 7 copci si nu stiu de ce, cert e ca nu prea imi mai simt degetul ala, acum la piciorul drept m-am operat la alt doctor cu speranta ca nu o sa mai trebuiasca fir, si asa a fost, poate puteti sa imi explicati de ce un deget nu il mai simt si de ce la o operatie s-a folosit fir si la cealalta nu, pe langa asta nu stiu ce sa ma fac cu durerea pe care o resimt de cateva zile ca sa ma duc, iar... Nu e prea prietenoasa operatia si 200 de lei pe luna sa imi scot colturile, pe langa ca trec prin toate durerile, iar nu e bine, astept raspuns, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Să nu cumva să faci ce ți-a spus userul anterior! Apa de mare, contrar miturilor, conține o grămadă de bacterii care pot duce la infecții serioase. Trebuie să dezinfectezi zilnic rana și să schimbi compresele sterile și pansamentul, pentru a nu se reinfecta

| Roxana19928 a răspuns:

Ai grija sa tii rana curata mereu, cu bandaje curate, schimba-le cel putin 2 ori pe zi, pentri a evita eventuale infectii, deoarece le iei usor cu o leziune. Cat despre durere. nu stiu, cel mai bine ar fi sa te duci la medic sa ii spui tot ce te deranjeaza la ea, poate chiar ai facut vreo infectie ceva. Nu toate inciziile facute de doctori necesita copci, unele sunt destul de superficiale (la suprafata pielii) si se pot vindeca de la sine

| Maripapaia a răspuns:

Si bunica mea a fost operată de 7 ori (nu glumesc) la piciorul drept, din cauza unei unghii incarnate si mereu unghia ii creștea la loc, o durea si acolo i se forma o mica rană. A tot folosit creme dar nu prea au fost de folos. Ceea ce a ajutat-o a fost apa de la mare. Am dus-o si pe ea câteva zile la mare si a stat pe mal cu picioarele in apa si rana aia s-a uscat si un an si ceva de zile nu i-a mai crescut unghia. Îmi zice mereu ca tare bine i-a făcut apa aia sărată.