| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani. Sunt Teodora. Am 166 si fluctuez intre 56-57kg. Vreau sa slabesc intre 44-47kg si sa ajung la 45kg. Credeti ca e bine sa servesc doar 2 mese/zi fara cea de seara, intre 500-1000kcal/zi? Doresc un raspuns sincer si intelept.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer si intelept, ai greutatea normala la inaltimea si varsta ta. Un regim cum propui tu, va fec mai multe lucruri: nu vei mai creste in inaltime, ti se vor deregla menstruatiile, vei avea oase fragile, pielea urata, posibil sa faci vergeturi.
La 14 ani cresti inca, trebuie sa te alimentezi corect. Mai bine fa mult sport si mananca echilibrat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Teodora ești la vârsta la care trebuie să crești, să te dezvolți și apoi să te maturizezi. La această vârstă este interzisă slăbirea după bunul tău plac. Ești foarte bine la înălțimea pe care o ai, cu încă 10 kilograme mai puțin o să arăți ca o ulucă de gard.
Practică un sport și o alimentație sănătoasă, de asta ai nevoie nu de slăbit.
Sfaturile unui medic în nutriție te poate ajută să înțelegi nevoile reale de hrănire a organismului.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Iti spun cu toata sinceritatea ca, ce vrei tu sa faci este boala curata. Vrei sa te imbolnavesti si sa arati ca un schelet? Asa cum esti acum e OK, ai greutatea ideala. Daca mananci numarul de calorii pe care le-ai spus mai sus, ai toate sansele sa nu te mai poti tine pe picioare, nu mai vorbesc ca nu vei mai fi capabila sa inveti. Ti se vor inmuia unghiile, iti va cadea parul, te vei anemia. Renunta la ideea asta cu slabitul iti vei face mult rau.

| JennyBerry a răspuns:

Nu! " Pentru o viata sanatoasa respectati cele trei mese principale " " Pentru o viata sanatoasa faceti miscare cel putin 30 de minute in fiecare zi "
Eu iti recomand in felul urmator : introdu in alimentatia ta de zi cu zi fructe si legume crude, minimum doi litri de apa pe zi si multa miscare. Evita pe cat de mult posibil carnea, mancarurile grase, zagarul, cafeaua, dulciurile [ limitate ] si tigarile. Nu sari peste nici o masa. Daca vrei sa slabesti incearca sa nu mai iei gustari intre mese, le-ai putea inlocui cu un mar sau o banana, sau un castravete [ reduce senzatia de foame ] si apa are acelasi caracter.
Ca tot s-a marit ziua, alege sa faci jogging [ elergare usoara seara cate 30 de minute ] fiind urmate imediat cu strechingurile de rigoare [ intinderi ale masei musculare ca sa nu prinzi carcei si dureri care-ti pot leza muschiul in interior ]
Daca ai posibilitate, incearca si inotul, daca nu limiteaza-te la alergat. Bafta!

| superstar21 a răspuns:

Pai eu zic ca e bine sa maninci doar de 2 ori pe zi pina in ora 6.sa faci sport 30 de min din 2 in 2 zile, sau daca poti in fiecare zi.sa nu maninci multe dulciurii.si sa nu bei sucuri accidulate
sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este bine sa renunti la masa de seara (de fapt toate cele 3 mese sunt la fel de importante). Daca vrei sa slabesti, nu e nevoie sa mananci mai putin. Trebuie sa mananci multe legume si fructe si sa renunti la fast-food (cartofii prajiti ingrasa cel mai tare). Mai putine prajeli si mai multe vitamine. Si nu uita ca trebuie sa faci mai mult. sport daca vrei sa mai scapi de kg. Sper ca te-am putut ajuta! happy