| Abchc a întrebat:

Am 15 ani, 1.68 si 39 kg. Vreau sa ma ingras. spunetimi cum as putea face asta, in afara sa bag in mine ca sparta, daca voi face asta o sa vomit. Ceva cat de cat usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Micul dejun obligatoriu, mese dese şi plăcute.
în această cura de îngrăşare se va pune accentul pe un mic dejun substanţial şi nu unul servit în grabă, deoarece servirea micului dejun este foarte important atunci când vrem să luăm în greutate.
în timpul zilei se vor servi trei mese principale şi mai multe gustări, cu un meniu diversificat, care să asigure un raport optim de lipide, glucide şi proteine, pentru a nu creă dezechilibre metabolice.
între mese, că şi gustări, poţi mânca (dar nu în exces) batoane de ciocolată, budinci cu lapte, nuci, alune, iaurturi, shake-uri de fructe sau îngheţată.
Intr-o cura de îngrăşare se recomandă mese dese dar nu încărcate, în care să se mestece bine mâncarea şi să se consume în special fructe şi legume uscate (mere dulci, pere, căise, pepene galben, alune, nuci, stafide), pâine integrală, cereale, cartofi, ouă, carne de orice fel, miere de albine, unt proaspăt şi ciocolată.

Sportul, esenţial pentru depunerea uniforma a kilogramelor pe corp
Sportul ajuta în procesul de îngrăşare prin dezvoltarea musculaturii şi repartizarea uniforma a kilogramelor pe corp. Mergi la sala şi interesează-te de exerciţiile specifice acestui scop, ce nu se bazează pe consumul de calorii. Deasemenea, recomandat este şi înotul sau mersul pe bicicletă, important fiind să alimentezi organismul cu mai multe calorii decât consumi.

Exemplu de meniu pentru a creste în greutate

Mic dejun – patru felii de pâine cu unt, două ouă fierte, o cana de compot cu fructe;

Gustare 1 – un iaurt cu fructe sau 100g miez de nucă;

Prânz – o supă de legume, 200 g carne fiartă sau la grătar cu patru cartofi fierţi sau copţi, patru felii de pâine integrală, 200 g compot de fructe (mere dulci, pere, struguri);

Gustare 2 – o îngheţată sau 100 g alune;

Cină – o supă cu carne şi fidea, trei-patru felii de pâine integrală, 200 g peste la grătar, o cana de compot;

Gustare 3 – două banane.
http://www.romanialibera.ro/......83191.html
Succes!

2 răspunsuri:
| lolisor a răspuns:

Pai...incearca sa mananci 6 mese pe zi si manaca intotdeauna inainte sa te culci, deoarece atunci cand dormi, tot ce ai mancat inainte se depoziteaza ca grasime happy.

| Abchc explică:

Eu nu mananc dimineata. mananc foarte rar si de sport nu mai spun. nu fac deloc. il urasc, dar multumesc pentru sfaturi. o sa incerc sa mananc ceea ce mi-ai propus.