| Betyy78 a întrebat:

Bună am 15 ani, îmi curge un lichid transparent și ca un fel de mucus de acolo de jos mama vrea sa mă ducă la ginecolog dar eu nu vreau pentru ca îmi e puțin frica.Ce pot să fac? Ce o sa îmi facă ginecologul? Încă sunt virgina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa-ti fie frica de medic?
Un medic nu-ti face nimic, doar te consulta, fara sa te injecteze, bata sau opereze, doar se uita la tine si te palpeaza, acolo unde doare sau unde este necesar.

Ceea ce ti se intampla tie este foarte normal si santatos, intamplandu-se la toate fetitele care au intrat la pubertate inca de pe la 12-13 ani, la altele mai tarziu si bineinteles la toate femeile, pana la batranete, fiind vorba de o secretie vaginala normala si sanatoasa.

Secretia vaginala apare prima si la cateva luni dupa aceea apare si ciclul mentrual, alt proces foarte normal si sanatos la fetite si femei.
Mama ta ar putea sa-ti explice cum este cu secretia vaginala si cu menstruatia, ce sa faci cand ai dureri de burtica, cum sa te protejezi, cum sa te speli zilnic cu apa calda si sapun samd.

| Cipi1212 a răspuns:

Poate te duce la o femeie ginecolog. Ea îți poate explica situația.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți desigur să mergi la un bărbat ginecolog. Bărbații ginecologi sunt la fel de competenți şi profesionişti ca femeile.

Lichidul incolor fără miros nu este deloc periculos.