| Lily_7736 a întrebat:

Bunahappy Am 15 ani si as dori sa stiu daca la varsta mea este indicat sa merg la solar. Pigmentul pielii este destul de deschis si de asemenea am si pistrui(doar pe fata). Nu vreau sa fac un obicei din asta. dar cel putin o sedinta de minim 3 min pe saptamana ar afecta asa de mult pielea? astept raspunsul vostru! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| damav a răspuns:

Draga Nicoleta, dupa cum am vazut si eu la diverse emisiuni nu este bine sa mergi la solar la nici o varsta, cel putin specialistii asta spun.Fiecare fata are frumusetea ei, nu incerca sa fortezi nota mai ales ca ai ten deschis. Pistruii, daca te deranjeaza ii poti acoperi cu corector si fond de ten dar parerea mea este ca tocmai asta iti da un aer special, cate fete au pistrui? Putine. Iar tenul deschis iar e ceva mai rar, asa ca esti o fata cu totul speciala, nu-ti ramane decat sa-ti scoti in evidenta calitatile si iti doresc sa fi iubita

7 răspunsuri:
| jo a răspuns:

Nu este indicat la nicio varsta sa mergi la solar. Este principala cauza a cancerului de piele - una dintre cele mai agresive si mai greu de invins forme de cancer.

| kiske a răspuns:

Daca ai tenul deschis sau ai multe alunite pe corp uita de solar, risti sa faci cancer de piele.Nu stiu daca conteaza laughing, dar mie fetele cu ten deschis mi se par cele mai sexy tongue

| crisS a răspuns:

Dap nu este indicat dar acum ca este vara mult mai frumos si sanatos este bronzul natural happy in orice caz daca nu vrei sa mergi la solar poti olosi o crema autobranzanta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, afecteaza atat de mult incat la ultimele testari de acum vreo 2 luni s-a demonstrat ca provoaca cancerul de piele.mai ales daca expunerea este facuta la varste foarte fragede.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

SUB NICI O FORMA NU AI VOIE SA MERGI LA SOLAR...Se pote merge la solar dupa varsta de 30 de ani... S-a descoperit ca bronzarea artificiala cu ultra violete genereaza cancer de piele...Chiar iti este interzis asa ceva...Este vara...mergi la strand sau la mare... dar pana la ora 11 dimineata sau dupa ora 16...

| just4fun_8801 a răspuns:

Acuma e vara si poti folosi soarele inca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este indicat. E foarte periculos, mai ales daca aparatul e si invechit.Risti sa faci cancer de piele.Asa ca mai bine uite de solar si profita de sore.