| ~< super girl >~ a întrebat:

Buna!
Am 15 ani si un gand care ma macina...
e normal ca la varsta mea sa nu am ciclul regulat? in primul an de menstruatie a fost regulat dar apoi nu a mai fost la fel
precizez ca la mine in familie au existat cazuri de cancer de col uterin si am auzit ca problema asta e ereditara.
deci sa`mi explice si mie cum sta treaba cu astea si ce ar trebui sa fac pentru. ca la un medic imi e frica sa merg:-ssad

Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de col uterin nu este o problema ereditara. Este o forma de cancer complet nelegata de ereditate, el este determinat de un virus, si anume HPV.
Oricum, cancerul de col uterin nu interfereaza cu menstruatiile si nu le deregleaza. Nu ai de ce sa-ti fie frica de medic, sigur nu ai mostenit nimic legat de cancerul de col uterin si atata timp cat iti incepi viata sexuala dupa 18 ani si folosesti prezervativ cu fiecare partener care nu este testat HPV, nu ai cum sa faci cancer de col uterin.
La 15 ani, dereglarile de menstruatie nu sunt neobisnuite. Cred ca ar fi bine sa te vada un endocrinolog, totusi, tinand cont ca le-ai avut regulate. Ma gandesc la o hipersecretie de prolactina sau o problema cu tiroida.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Exact asta trebuie sa faci, sa mergi la un medic, cu cat mai repede cu atat mai bine. Poate fi o dereglare hormonala, vei face cateva investigatii si in functie de rezultat un tratament adecvat.

| Lora_6439 a răspuns:

E ceva normal pentru ca esti in dezvoltare, dar lucrul asta poate aduce si boli, cum ar fi chisturi ovariene, infectii vaginale etc. N-are de ce sa-ti fie nici frica si nici rusine de ginecolog. Ei vad asta zilnic si tot ce face este sa se uite la tine. Nu iti baga nimic in vaginhee hee Incearca sa vorbesti si cu mama ta despre asta.

| Bianca206 a răspuns:

Ei bine, depinde cand ti-a venit. Am citit intr-o carte ca, menstruatia va fi regulata dupa cativa ani de cand ti-a venit prima data. Nu conteaza varsta, ci perioada de cand ti-a venit - pana azi. Daca a fost acum 1 an jum. - 2, nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme.

| Farcas a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa fie o probleme pentru ca majoritatea fetele in primii 2-3 ani de la prima menstruatie nu o au regulata, insa daca spui de problema cu cazurile de cancer uterin la tine in familie, nu ar fi rau sa te vada un medic. Vorbeste cu mama ta si spune`i sa te duc la un control.

| mycutzacryss a răspuns:

E ceva normal la varsta ta.stai linistita ca se intampla in general la aproape toate fetele. dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medi si el iti poate explica mult mai bine problema.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul adolescentei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/