| Ajutoor10 a întrebat:

Am 16 ani, de dimineata m-am trezit cu dureri de burta, de cap si aveam buzele foarte uscate.Cand m-am ridicat din pat m-a luat ameteala si am vomitat foarte mult si avea o culoare putin verzuie si orice as manca imi vine sa vars.
Mentionez ca inca imi este rau.
Puteti spune ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este o criza de colecist (fiere).
Vad ca ai toate simptomele: ameteli, vomat, verde, buze sucate, ameteli, dureri de stomac/burta.
Stat la pat, baut limonada sau ceai de musetel ori sunatoare si odihna. Iti vei descarca fierea prin voma, ceea ce va ajuta in final sa te linistesti.
De mancat nu ai voie sa manaci nimic. poate duap acteva ore duap ec inceteaza vomatul, poti sa manaci niste paine pezmet si ceai ori supa de zarzavat.
Se mananca doar suap de zarzavat si pezmet pentru 2-3 zile, ca criza sa treaca si sa scapi usor si repede.
Sub nici o forma nu ai voie mancare, pentru ca reporneste voma.

| Bizon95 a răspuns:

Vad ca Ioneasca ti-a dat un raspuns, TOTUSI, dupa asa simptome chiar nu iti e clar ca caz de a merge la doctor?!?

| Donsavas a răspuns:

Sa mergi la urgente sau dacă iti place sa tragi de timp, Sa te programezi la medicul de familie.