| alisiaanna998 a întrebat:

Buna.
Am 16 ani si de ceva timp ma tot inteapa inima si tensiunea mea este mai mare decat de obicei, cam 130-150mm. Dar asta se intampla doar cand ma stresez sau ma necajesc.
Este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i de la inima, ci de la nervi sau indusa de la frica, si se cheama ATAC de PANICA. Tensiuna creste un pic din cauza agitatiei dar este nromals a se intample asta cand esti agitata, ca de o aveai mare, ear tott timpul asa, nu doar cand faci atac de panica si iti bate inima.
Mergi la medicul de familie si se va rezolva problema. Nu-i nimic grav, doar sa te linistesti si sa nu-ti mai faci in capusor scenarii grave, rele care sa te sperie.

| sierra1 a răspuns:

"ma tot inteapa inima si tensiunea mea este Mai mare..Este grav?"

du-te dom'lela medic. Repede, numa' să mai apuci!

| Nirvanaaa a răspuns:

Cand te stresezi, corpul reacționează la stresul acela. Creste tensiunea arterială și alura ventriculară ( bătăile inimii/min). Sunt factori normali pentru stres, nervozitate supărare. Dacă scade când ești în repaus, și când ești liniștită nu e patologic.
Trebuie sa rezolvi cumva cu stresul ala însă. Numai bine! happy