| Denisa7677 a întrebat:

Am 16 ani si in urma cu doi ani am decis sa-mi pun aparat dentar pentru alinierea dinților de sus.
Ortodontul mi-a spus ca am 2 canini inclusi vestibular.
Un canin a erupt, dar pentru celălalt am facut o operatie de descoperire.
Mi s-a lipit pe canin un braket cu un lantisor.Acel lantisor are rolul de a tractiona caninul pe arcada.
Problema este următoarea.Acel spatiu pe care il am unde urma sa fie caninul este foarte nasol. Daca zambesc se vede asa de naspa.
Plus ca acel canin nici nu cred ca s-a miscat macar putin. Nu mai vreau sa am acel spatiu acolo, ma incomodeaza.
M-am gandit sa-mi pun un implant dentar, dar am inteles ca trebuie sa am 18 ani.
Ce sa fac? Stiu ca tratamentul e îndelungat pentru aducerea caninului pe arcada.
Dar sunt adolescenta si la varsta mea acel spatiu imi transforma viata intr-un coșmar. De ce?
Pentru ca nu pot sa zambesc si sa rad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RoberTsau a răspuns:

Bună! Nu trebuie să te simți nașpa sau să îți fie rușine pentru că în viitorul apropiat vei avea un zâmbet foarte frumos și va merita să porți aparatul dentar.