| roxyy26 a întrebat:

Buna am 16 ani si mi-a venit ciclu pentru prima data acum o luna, iar luna asta nu mi-a venit si trebuia sa imi vina acum o saptamana ce sa fac? e ceva normal...un sfat va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Nu te ingrijora ca nu ai de ce. In primul an ciclul o sa-ti vina neregulat, plus de asta pot trece chiar 2-3 luni de la prima menstruatie pana la urmatoarea. Abia in al doilea an se regleaza si iti va veni la 28 de zile cum este normal.
Nu iti faci griji ca nu ai de ce.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

| roxyy26 explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Multumesc foarte mult!

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu faci nimic, e normal sa nu iti vina sau sa iti vina aiurea fiind la inceput

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, având în vedere că ai 16 anişori, consider că PRIMA menstruaţie ( menarha ) ţi-a venit cam TÂRZIU - deci, e posibil să fie vorba de un deficit hormonal ( sau o altă problemă )!

În general, PRIMA menstruaţie ( menarha ) vine între 11-15 anişori.

În privinţa faptului că a "întârziat" această săptămână, NU e nici o problemă ( este un aspect destul de frecvent ).

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

TOTUŞI, aşa cum spuneam mai sus, eu îmi pun nişte semne de întrebare în privinţa faptului că menarha ţi-a venit DOAR la 16 anişori.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| roxyy26 explică (pentru bursuc001):

Pai de fapt inca nu am 16 ani, am 15 dar trebuie sa implinesc 16...si de aia am zis ca am 16:p

| bursuc001 a răspuns (pentru roxyy26):

Păi, nu prea contează câteva luni.

Ar fi bine să faci acele controale ( pentru sănătatea şi liniştea ta )!

O zi frumoasă.

| roxyy26 explică (pentru bursuc001):

Ok..multumesc la fel! :*

| bursuc001 a răspuns (pentru roxyy26):

Cu plăcere!

Mersi şi eu happy

| Azµre a răspuns:

Dacă întârzâie până în 10 zile e ceva patologic, dacă depășește ar trebui să vezi o părere de la medic, nu ai ce pierde.

| facepalmlol a răspuns:

Daca ti-a venit pentru prima data acum o luna.sa nu te astepti sa vina in fiecare luna la o data fixa. Dureaza timp pana se regleaza, chiar 1 an sau 2. Pot fi si pauze de 3 luni.
Mai multe gasesti pe www.noifetele.ro

| roxyy26 explică (pentru facepalmlol):

Multumesc mult!

| facepalmlol a răspuns (pentru roxyy26):

Cu placere!

| TarjaTurunenFan a răspuns:

Da este normal si nu te speria la inceput este dersglat putin si nu iti vine chiar in data respectiva.