| mihailaoana16 a întrebat:

BUNA am 16 ani si nu am menstruatie. de cateva saptamani am dureri de burta si ma inteapa ovarele plus dureri de spate stari ciudate ma dor articulatiile si sunt si nervoasa, devin putin ingrijorata in legatura cu asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

De ce? Nu te-a educat mama ta? Nu ti-a spus ca simptomele astea sunt normale inainte de menstruatie?
O sa-ti vina in curand. Cand vine pe la 12 ani nu ai simptome primele dati. Dar deja la 16 menstruatia vine de prima data insotita de aceste stari pe care le vei avea oricum in fiecare luna odata ce iti vine. Obisnuieste-te.

| mihailaoana16 explică (pentru Kriss96):

Normal ca mi-a spus dar nu pe termen atat de lung

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să înţeleg că NU ai avut DELOC menstruaţie ( până la vârsta asta )?

În acest caz, situaţia NU este prea normală şi poate fi vorba de o afecţiune :(

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Totuşi, în acest caz, putem discuta despre "amenoree primară" - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atiei_1096

http://www.sanatateatv.ro/ghid-terapeutic/amenoree-primara/

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Deci, URGENT la medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Du-te la ginecolog.

| Public22 a răspuns:

Mergi la doctor!

| darriya a răspuns:

Pai de aceea ai dureri pentru ca iti va veni menstruatia!

| mihailaoana16 explică (pentru darriya):

Si eu m-am gandit la asta dar sunt cateva saptamani si deja am devenit foarte nervoasa sa am dureri aproape in fiecare zi si sa nu stiu ce sa fac...

| darriya a răspuns (pentru mihailaoana16):

Cand trebuie sa-ti vina, ai simptomele astea, esti mai nervoasa, ai dureri, ai sa vezi ca o sa-ti vina cat de curand! asta e de abia inceputul

| einenebun23 a răspuns:

Nu inteleg. Nu ti-a venit pana acum niciodata sau acuma nu ti-a venit cand trebuia. Consulta urgent un doctor parerea mea.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Poate dura ceva timp până la revenirea menstruaţiei. Poate este o simplă durere de burtă, încearcă să mănânci multe legume şi fructe zemoase, asta nu exclude şi supă. Ai grijă la ce mănânci, nu mânca chipsuri, pufuletzi etc. Nu bea sucuri cu acid şi nu consumă alcol.

| mihailaoana16 explică:

Nu am menstuatie nu mi-a venit niciodata pana acum