| sweety93 a întrebat:

am 17 ani, am 1.82 si 90kg. M-am hotarat sa fac sala pentru a-mi tonifia corpul si sa dau jos din grasime, dar am o problema. Sunt muzician si imi va afecta cariera daca imi vor deveni incheieturile si articulatiile rigide.
De aceea intreb daca facand sala, ma va afecta la incheituri si articulatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La sala instructorul te va indruma sa faci exercitii la aparatele care nu te vor afecta. Poti practica inotul daca ai posibilitati, efectul e acelasi.

| Bacemi a răspuns:

Poti vorbi cu instructorul salii si acesta probabil va sti ce exercitii sa iti recomande.

| just4fun_8801 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca incheieturile si articulatiile iti vor deveni rigide la inceperea antrenamentului cu greutati?

| sweety93 explică:

Pai deoarece tragand de fiare si ce se mai face banuiesc ca masa musculara imi va tine incordate bratele adica sa nu mai fie asa de... flexibile. oricum doar intreb deoarece nu stiu daca e adevarat straight face