| Alex_4779 a întrebat:

Buna am 17 ani jumate... si sunt foarte complexat de inaltimea mea ( 1, 75 ) si 73 de kg, as dori sa stiu daca mai am sanse sa cresc si daca exista ceva exerciti pentru crestere in inaltime. Sa nu imi spuneti ca trebuie sa fac sport deoarece fac fotbal de 8 ani! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,mai ai sanse sa cresti, dezvoltarea fizica la baieti(deci si cresterea in inaltime)se opreste in jurul varstei de 18-19 ani.Exercitii fizice care sa stimuleze cresterea in inaltime nu sunt,dar sporturi da(baschetul,mai exact).Ai putea incepe de acum(nu ar fi absolut nici-o problema),daca-ti doresti neaparat sa dai un impuls cresterii in inaltime. Daca nu este un sport pe gustul tau, il poti practica doar pentru un an-doi(in cazul tau nici nu prea ar mai avea rost sa-l practici mai mult de atat). Totusi nu ai absolut nici-un motiv sa te stresezi din aceasta cauza, ai o inaltime medie(deci foarte ok).

9 răspunsuri:
| Oana2106 a răspuns:

La 1,75 ţi se pare că nu eşti destul de înalt? Tu deja faci sport de 8 ani, mai mult de atât nu ai ce face. Eu zic să nu mai fii complexat, nu ai de ce.winking Apropo, tu eşti băiatul din poză?

| Oana2106 a răspuns:

Păi eşti foarte foarte foarte... mişto mişto mişto... Deci nu ai de ce să-ţi faci griji.

| Oana2106 a răspuns:

Cu plăcere.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ba, tu consideri ca fotbalul este un sport? Auzi la el "sa nu-mi spuneti..."

| StefanCristi55 a răspuns:

Esti prost? 1, 75 e o inaltime super.Eu la 1.64 ai mei ce sa mai zic?

| Alex_4779 explică:

Da eu sunt!

| Alex_4779 explică:

Pai fotbalul ce este ma?

| Alex_4779 explică:

Ms Oana

| magduttzzza a răspuns:

Si la 1, 75 ti se pare ca esti scund? Eu as zice ca nu mai ai sanse sa cresti la 17 ani esti aproape de perioada in care nu vei mai creste.Nu stiu poate o sa ti se intample vreo minune si vei creste... Sporturi... stiam ca de la volei si baschet mai cresti in inaltime.