| Daisy97 a întrebat:

Am 17 ani, peste 3 luni fac 18. Am 1, 67m si o greutate de 56kg. Stiu ca pentru multi asta pare ceva normal dar eu mi-as dori sa slabesc in jur de 5kg pana la majoratul meu. As vrea sa am picioarele mai subtiri si abdomen plat si putin conturat (cu muschi). Nu tin vreo dieta, dar mananc destul de sanatos si deloc mult. De maine as vrea sa incep sa merg la sala si intrebare mea e ce ar trebui sa fac la sala pentru aceste rezultate? Zumba, aerobic? Sau e mai ok la aparate? Cardio? Dau funda. Am nevoie de sfaturi utile. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Quicley a răspuns:

La aparate iti formezi cel mai bine muschii,si trebuie sa lucrezi tot corpul ca sa ai rezultate, degeaba lucrezi doar o grupa-doua de muschi! Pentru picioare incearca fandari cu gantere, genuflexiuni cu bara, presa etc, iar pentru abdomen. abdomene! Sunt mai multe tipuri de abdomene pe care le poti face asa ca cel mai indicat ar fi sa ceri ajutorul instructorului/instructoarei de la sala! Intra si pe antrenorulmeupersonal.ro si femeiafit.ro daca vrei mai multe informatii care sa te ajute si sa te motiveze!
P.s. inainte de fiecare sesiune de exercitii la sala trebuie sa faci cardio 10-15 minute la banda, stepper sau bicicleta( eu faceam la stepper) kiss

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 59, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi 5 kg, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Nici una nu te ajuta. Trebuie sa faci exercitii specific acelor grupe de muschi. Poti sa le faci si acasa, dar cheia este sa fie exercitiile corecte si sa le faci in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia.ti un instructor. degeaba faci exercitii daca nu le faci corect. mai mult rau faci

| alin1317 a răspuns:

Sa-ti iei un instructor ar fi cel mai indicat, dar daca nu ai finante, te poti baga la sala aerobic si la sala pe banda si bicicleta. Sper ca te-a ajutat cat-de-cat raspunsul meu.