| Maria_7906 a întrebat:

am 17 ani si am o problema cu menstruatia. Mi-a intarziat deja 4 zile.Luna trecuta mi-a venit pe 16 iar acum 2 luni pe 18. Eu si prietenul meu am intretinut relatii sexuale dar ne-am protejat. s-a mai rupt prezervativul dar la schimbat imediat lucru ce s-a intamplat si in lunile trecute.Luna aceasta am fost si putin racita si am luat medicamente, ce ar putea fii? astept raspuns.Ms anticipat.
Ps:mi-am inceput viata sexuala anul acesta in ianuarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Buna dimineata...off scuza ma ca ti raspund la o asemnea intrebare care pe mine ma iritta foarte mult cel mai bine poate era daca ma abtineam dar nu am reusit asa ca daca te jignesc pe alocuri imi cer mii de scuze,,,, deci ca sa scapi de griji cel mai bine este sa te duci la cea mai apropiata farmacie si sa ti cumperi un test de sarcina.ti l recomand testul care se numeste Barza! pentru simplu fapt ca ai fost racita este posibil din aceasta cauza sa ti mai intarzie ciclu dar cel mai bine este sa faci un test de sarcina care este foarte simplu de facut...ok?

| Alecsa11 a răspuns:

Pai de obicei dupa ce iti incepi viata sexuala ciclul ti se deregleaza. Iar daca ai fost racita organismul tau a suferit niste schimbari si tot asa. Nu e cazul sa te panichezi. In cazul in care se ajunge la o intarziere de peste 2 saptamani poti sa faci un test de sarcina, dar eu cred ca totul este normal. Pur si simplu, organismul tau trece prin niste schimbari hormonale. Aproape toate fetele trec prin asta dupa ce isi incep viata sexuala.

| Maria_7906 explică:

Am mai citit si stiu ca sunt deraglari hormonale dar ma gandesc daca in cele doua luni anterioare mi-a venit.o sa fac un test de sarcina sper ca totul sa fie bine. mersi frumos alexa;*