| Ecaterina11 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa incep sa iau anticonceptionale. Ce anticonceptionale sa iau? Va rog spuneti-mi si nu vreau sa-mi spuneti sa ma duc la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu le poti lua de capul tau. Ce e bun pentru X nu poate fi bun si pentru tine. Trebuie sa mergi la ginecolog si el iti va prescrie ce ar fi bun pentru tine.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca, sub nicio forma, NU TREBUIE sa iei anticonceptionale fara prescriptie medicala! Iti pui in pericol corpul si sanatatea, din pricina unei incapatanari absurde. Prezenta medicului ginecolog in viata ta, de fata activa sexual, este importanta. Gandeste logic! Ce fac anticonceptionalele? Impiedica un proces NATURAL, firesc in viata unei femei sanatoase: sarcina. Ti se pare ca asemenea medicamente se pot lua dupa bunul plac? Ai deja 17 ani, ar trebui sa stii unele lucruri despre corpul uman, si ar trebui sa incepi sa fii mai responsabila.