| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 18 ani şi am o problemă: nu-mi creşte barbă pe faţă şi nu mi se dezvoltă penisul deja de un an (să fiu mai înţeles: penisul s-a dezvoltat pînă la 17 ani după care s-a oprit).
Colegii mei demult se rad şi nu au aşa probleme. M-am gîndit că problema poate fi de la hormonul testosteron. Spuneţi-mi vă rog dacă aşa ceva e normal şi/sau mai bine să mă adresez la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimaPentruCaPot a răspuns:

Buna Tempora!
Eu nu sunt medic specialist, dar un singur lucru iti spun: nu te ingrijora!
La fel se intampla si fetelor; unora le intarzie ciclul timp de 3-4 luni din cauza unei dereglari hormonale!
Vizita la un medic specialist ar fi ok, dar nu trebuie sa te ingrijorezi! La varsta ta este ceva normalwinking
Totusi, sfatul meu ar fi sa nu iti impartasesti micile "probleme" intime cu colegii; copii pot fi atat de rai uneori happy
O zi frumoasa sa ai

| Tempora a răspuns (pentru AnonimaPentruCaPot):

Vă mulţumesc de răspuns.

9 răspunsuri:
| DrA a răspuns:

Salutare. Trebuie sa intelegi ca fiecare persoana se dezvolta in felul ei. Unii cresc mai repede, altii raman scunzi pentru o perioada de timp si apoi se deszvolta dintr-o data. Tu trebuie sa ai rabdare pentru ca baietii se dezvolta mai incet decat fetele. Nu trebuie sa fii atat de nerabdator sa iti creasca barba pentru ca e o grija in plus. Ca sa stimulezi cresterea parului de pe fata poti incerca sa te razi, chiar daca nu ai barba.Cat despre dimensiunile penisului, nu trebuie sa te sperii pentru ca te vei dezvolta in urmatorii ani. O stagnare de genul acesta e intalnita la mai multi baieti. Succes

| Tempora a răspuns (pentru DrA):

Bună DrA, eu nu sînt nerăbdător, doar vreau să ştiu dacă acest lucru este nomal. Îţi mulţumesc de răspuns.

| DrA a răspuns (pentru Tempora):

E absolut normal. Nu trebuie sa te impacientezi. Ti-am raspuns cu mare drag. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce marime are oenisul ta? iar de barba o sa creasca ea, sau poate esti fericitul caz caruia nu ii creste barba, o sa iti placa sa te razi 1an 2, 3, ...da dupa te plictisesti de ea si vrei sa nu mai ai niciodata.Se gaseste la farmacie o lotiune pentru cresterea barbii.

| Tempora a răspuns (pentru anonim_4396):

18 cm.

| anonim_4396 explică (pentru Tempora):

Omule 18 sunt perfect si eu am aceeasi varsta si aceeasi lungime am colegi care il au de 15, 13...media in Romania e de 13

| YoYoLicious a răspuns:

Norocos esti ca nu iti creste barba. nu mai intepti gagicile cand le saruti sau le faci oral. si peenisul.stai bre linistit.trebuie sa stii sa l folosesti nu sa fie mare!

| doctorsex96 a răspuns:

Eu zic sa ti-iei pompa

funerara

cu stima jonel