| Mariantrzx a întrebat:

Bună, am 20 de ani și de aproximativ 9 luni de zile mă confrunt cu o problemă a ganglionilor limfatici. Am ganglionii axilari inghinali și la gât inflamați, îmi este foarte frică să ajung la doctor din cauza ca sunt foarte tânăr și chiar nu imi doresc să aud ca am ceva grav de la vârsta asta, simptome nu am deloc, mă simt foarte bine, nu mă supără nimic, ei se inflamează și se dezinflamează dar niciodată nu dispar definitiv. S-a mai ivit cineva de așa ceva sau ceva sfaturi care m-ar ajuta ca deja simt ca mi-am ocupat toate memoria doar cu problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ar strica nici un consult la medic, nu ai de ce sa iti fie teama, inteleg ca ai anxietate dar un consult al medicului te poate face sa numai ai pe viitor teama nestiind actual daca e ceva in organism o infectie sau nu e de fapt nimic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca nu te duci la medic nu inseamna ca problema va disparea, ba dimpotriva s-ar putea agrava in timp.
Doar medicul te poate ajuta corect, altfel te vei trezi cu sfaturi de genul "bea apa cu lamaie si miere si esti ca nou"

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu este grav.
Poate ar trebui sa alcalinizezi putin organismul.
Apa cu lamaie, apa cu bicarbonat ajuta la acest lucru.
Sa consumi bauturi fara acid si sa eviti fast food...adica sa incerci sa mananci putin mai sanatos.
Sa te hidratezi corespunzător si sa te odihnești.
Ar fi buna si mierea introdusa in dieta.
Daca ai dureri...panadol, ibuprofen... poti lua antiinflamatoare.
Multa sanatate,