| amalialaisa a întrebat:

am 22 de ani si de ceva timp fac sex neprotejata cu iubitul meu. Acum doua zile am observat ca mi-a venit ciclul, dar problema este ca ultima data mi-a venit acum 2 saptamani iar din cate stiu urmatorul ar trebui sa imi vina in jurul datei de 12 aprilie. Ultimul act sexual l-am avut acum 4 zile. Se poate sa fiu insarcinata? Sau o eventuala raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai degraba o raceala sau o dereglare menstruala.Nu iti venea ciclul daca ramaneai insarcinata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La 22 de anişori NU este normală această sângerare :(

Eventual, poate fi vorba de o sarcină şi sângerarea să fie una "de nidaţie" - vezi detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

http://www.ramai-insarcinata-cyclotest.ro/......ntare.html

http://www.mami.ro/......na-1819757

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Poate fi o simpla dereglare a ciclului, din diverse motive. Tine minte insa ca norocul nu poate fi mereu de partea ta.

| amalialaisa explică:

Pai luna trecuta mi-a venit pe 15 februarie și după mi-a venit pe 15 martie și am mi-a venit la 2 săptămâni? Ăsta nu înțeleg este prima oară când mi se întâmplă așa ceva pana acum am avut ciclul regulat nu mia întârziat niciodată sau sa îmi vina mai devreme!