| Roxana34556 a întrebat:

Bună, am 23 de ani, ma simt destul de rău, am febra, frisoane şi dureri de cap. Mi-a facut sotul meu un ceai dar tot rau mă simt.Am temperatura 39 de grade.Ce pastile sau ce pot face acasa? Nu vreau la spital

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa te duca sotul la medicul de familie, daca nu scade febra.

Pana atunci ia PARACETAMOL, cate2 pastile la fiecare 6 ore.

Intre timp, pune in picioare soseste imbibate cu apa si otet (amesteca intr-un pahar 50% otet si 50% apa, imbiband sosetele cu solutia aceea de otet), pune-le in picioare fiindca va scade temperatura destul de repede si se vor usca in picioarele tale.
Sanatate multa!

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la medicul de familie ca o sa-ti dea tratament, nu te baga in spital pentru o infectie sau gripa.

| ioana748 a răspuns:

Teraflu de seara este eficient.
Daca febra nu scade cateva zile, mergi la medic.

| Robert2526 a răspuns:

Orice ai face, nu lua de bun sfatul violetei, femeia e nebuna

2 pastile de paracetamol la 6 ore, iti termina ficatul iar otetul de care zice ea cu apa, trebuie combinat o parte otet si 5 parti apa.

Tusesti?

| Cipi1212 a răspuns:

Comprese cu apă rece.