| daria23 a întrebat:

Am 30 de ani si 1, 50 m inaltime, as vrea sa stiu daca exista vreo solutie prin care sa mai cresc cativa cm. Am inteles ca ar fi anumite exercitii, dar nu stiu ce riscuri implica. Am gasit o carte pe net care garanteaza cresterea indiferent de varsta, nu prea mi-a inspirat multa sinceritate.
De asemenea, ce sport ar trebui sa aleg pentru indreptarea coloanei, eventual spondiloza.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Dupa 20 de ani dispar cartilajele de crestere, deci nu mai exista nici o sansa pentru a creste in inaltime. Exista o metoda chirurgicala, dar costa mult, e extrem de dureroasa si prevede undeva la 6 luni de internare pentru maxim 5cm.
pentru indreptarea coloanei, cel mai bine ar fi sa te duci la un kinetoterapeut. El ar trebui sa stie mult mai bine ce exercitii trebuie sa faci, si poate sa iti arate si modul corect in care sa le executi.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îmi pare rău că trebuie să te dezamăgesc, dar la vârsta asta NU mai poţi să creşti în înălţime.

Toate cele bune.