| mariutzafrumusik a întrebat:

am 40 de kg si 11 ani si as vrea sa slabesc.ce imi recomandati sa fac sa slabesc.mai mult as vrea sa slabesc la infatisare ca arat cam plinuta.va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| UnicornFlavored a răspuns:

Buna. cred ca la 11 ani nu ar trebui sa iti faci griji pentru asa ceva. in orice caz, nu iti face griji, o sa incepi sa cresti in inaltime(mai ales vara-primavara) si daca greutatea ta ramane constanta, atunci va parea ca slabesti frumos si rapid. si eu am trecut prin aceleasi lucruri. p.s. nu iti fa griji pentru asa ceva, ai timp!

| emmastone1 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te apuci de nici o dieta, la varsta ta esti inca mica si o sa mai cresti in inaltime pana pe la 19 ani,deci te sfatuiesc sa ai grija sa nu te mai ingrasi si sa iti mentii greutatea, adica fa sport mananca mai sanatos, fixeaza-ti orele la care mananci si nu manca nimic intre ele, nu consuma prea multe dulciuri si sucuri acidulate, dar nu te apuca de diete! ai doar grija sa faci totul cu masura si sa te mentii pentru ca dupa ce vei creste in inaltime greutatea ta va fi ideala crede-ma.

| BiuL a răspuns:

La 11 ani te rog nu tine diete sau ceva de genul, corpul tau e in plina schimbare, incepi pubertatea, soldurile se vor rotunji, sanii vor creste. Fa miscare macar 3 zile pe sapt, ce iti place tie, jogging, inot, dans etc si mananca sanatos, de toate ca sa nu ii lipseasca corpului nimic si ideal putin si des sa fie stomacul ok si nu mananca seara daca vrei sa slabesti, renunt la prajeli, grasimi, fas food, dulciuri, patiserie dar nu te infometa

| RedRoses a răspuns:

Dimineata sa mananci un mic-dejun sanatos, variat. Sa mananci peste zi foarte multe fructe zemoase (para), sa mananci pe zi 3-4 felii de paine (nici sa mori de foame). Cand simti ca iti este foame mananca, nu rabda foamea de oarece cand vei manca atunci cand simti mananci putin si te saturi, SA MANANCI MULT, DAR PUTIN (ca masa). Sa faci seara foare mult sport cum ar fi sa alergi seara pe la 7 acum cum e iarna si inspiri aerul curat, te hidratezi, te calmezi si slabesti.Sa faci abdomene... SPER CA TE*AM AJUTAT!

| Cosmin86 a răspuns:

La 40 de kg ce naiba sa mai slabesti