| ysi a întrebat:

Am 54 de ani.Sunt operata de fibromatoza uterina de 6 luni.Am si tensiune arteriala (mare). Din cand in cand am dureri de cap in zona cefei si ameteli cand ma pun si ma ridic din pat.Aceste simptome le aveam si inainte de operatie.Care ar fi cauza? si va rog daca se poate sa imi dati cateva sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti controlezi bine tensiunea si ai valori mari care iti afecteaza vasele de sange din creier. Mergi la un cardiolog, interneaza-te cateva zile pentru tatonarea unui tratament corect si complet de hipertensiune, astfel incat valorile tensionale sa fie tinute sub control (sub 140 cu 80, pe toata durata zilei).

3 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Probabil va trebui sa consultati si un medic Cardiolog pentru HTA

| Veme a răspuns:

Carea ar putea fi cauza? Pai o spondiloza ar putea fi cauza, dupa cum spui si tu, hipertensiunea arteriala, poate amandoua... Sfaturi n-am decat unul: de mers la medicul de familie si de urmat sfaturile acestuia.