| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna am aproape 11 ani și am herpes pe buza e grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! La varsta ta,stii sa te auto-diagnostichezi? Cum iti dai tu seama ca e herpes? Daca ti a zis medicul de familie, inseamna ca te si trimite la dermato sa te vada un specialist, pentru ca, niciodata nu poti fi sigur pana nu investighezi. Bineinteles ca acolo ti se va prescrie si un tratament pentru boala asta, daca ai asa ceva.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e grav, cu alifie aciclovir de la farmacie sau mai bine cu plasture pentru herpes o sa iti treaca.

| ALGator a răspuns:

Vine si dispare, fara mari probleme. De la farmacie poti sa iei o crema sau un plasture pe care il pui pe buza.
Poate sa apara din cauza stresului dar dispare fara alta consecinta decat umflarea buzei.

| DonGiani a răspuns:

Ia o crema de la farmacie.