| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 15 ani si port aparat dentar de 3 ani. Il mai am pe cel de jos. Doar un dinte mai era stramb, iar ieri a inceput sa se miste.Mama sa vada a tot insistat sa il miste si ma doare de aseara.Mi-au cazut toti dintii de la 11 ani.Acum,dimineata mi se pare ca am 3 dinti strambi si aveam doar 1 straight face. Voi ce parere aveti? Funda + vot la raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te doare pentru ca ai ranit gigngia tot miscindu-l. Treci pe la stomatolog sa vada daca e ceva grav sau nu.

| Fr3eStyLe a răspuns:

Si eu am avut aparat dentar tmip de 1 an si 6 luni dintr-ala fix si acum port aparat dentar mobil. Cel mai bine sa te duci la dentist si sa rezolvi problema!

| Hirom a răspuns:

Du-te cat mai repede la stomatolog! Poate aparatu e defect!

| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

Cel mai probabil acum va trebui sa mergi la stomatolog sa iti faca o radiografie,sa nu cumva sa ti se fi afectat stabilitatea dintelui din radacina. Daca nu va fi aceasta problema, atunci iti va re-ajusta aparatul pe un nivel mai lejer, pentru a nu suferi gingia si, implicit, dintele in cauza.Despre cei trei dinti insa, iti spun clar, precis ti se pare.Nu exista una ca asta ca in 10 ore sa isi miste locatia, poti sta linistita! Multa sanatate!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama ta nu a realizat ce face.
Mergi la dentist, se vor îndrepta toți.
Pa, pa.