| Izma a întrebat:

Am avut contact sexual luna trecuta, am luat pilula de a doua zi, Postinor. Si mi-a venit menstruatia, doar ca intr-o cantitate mai mica si a fost inchisa la culoare, mai exista vreo posibilitate sa fiu gravida sau sa fi fost menstruatie falsa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu mai exista posibilitatea sa fi gravida

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii. Aceste pastile isi fac efectul in proporti de 98%. Ele provoaca si un dezechilibriu homonal incredibil, deci sunt sanse sa ai dereglari si la menstruatie.

| Violente a răspuns:

POSTINOR se datorează modificarii si intarzierii menstruației.

Crede-mă pe cuvant, si prietena mea a pățit la fel. A avut o menstruație falsă care a ținut-o două zile la 5 zile după ce a luat pastila, iar menstruația care ar fi trebuit sa fie normală a venit la data așteptată dar slab cantitativ și a ținut o zi. Luna asta menstruația a venit din nou, de data aceasta a ținut-o 6 zile, prima zi normal, urmatoarele două zile abundent, după o zi iar normal, și restul de zile a fost pe terminate doar picături.

Cu lună ce trece menstruația se va regla din nou ca dată, cantiate și culoare, trebuie doar să ai rabdare și să accepți că nu EXISTĂ nicio sarcină!

Pentru liniștea ta, fă-ți un test de sarcină.