| anonim_4396 a întrebat:

am avut un ciclu destul de regulat, dupa prima luna de cand mi-am inceput viata sexuala mi-a intarzia. mi-a venit cam dupa 5 zile, si nu este asa cum era inainte. acum este mai putin si nu stiu de ce. am facut 2 teste de sarcina si mi-a iesit negativ.va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac.trebuie sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca trebuie sa mergi la medic, chiar daca nu ai avea nici o suparare, in momentul in care ti-ai inceput viata sexuala e absolut obligatoriu sa mergi regulat la ginecolog (cam de doua ori pe an).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic pentru siguranta si linistea ta.

| mircea a răspuns:

Precis si cu siguranta. nu te speria inutil. mergi la un medic de specialitate, chiar daca costa!

| cristina_6456 a răspuns:

EU ZIC SA NUTI FACI GRIJI CA E NORMAL SA INTRZIE IAR 5 ZILE NU E MULT SI MIE I SANTAMPLAT DE F MULTE ORI SI NU IN FIECARE LUNA CURGE LA FEL DACA TIAI FACUT TEST SIA IESIT NEGATIV NUTI FA GRIJI DAR DACA REI SA FII MAI SIGURA DUTE LA MEDIC

| loredanarotariu a răspuns:

Daca ti-ai inceput viata sexuala este cazul sa mergi regulat de acum la medicul ginecolog. Pentru ca a nu avea stresul asta cu testele de sarcina de prea devreme... foloseste prezervativul, nu lua anticonceptionale. Dupa mine, doar femeile care au nascut deja ar trebui sa ia pilule anticonceptionale - in rest prezervativ de fiecare data. Daca te obisnuiesti de la inceput cu ele corpul tau se va adapta pentru a simti placere la fel cu ai simt fara prezervativ. Este foarte important! Mai important decat orice pentru o viata sexuala buna. happy In privinta ciclului menstrual neregulat medicul ginecolog iti va spune daca acele 5 zile de intarziere se datoreaza schimbarilor hormonale produse odata cu inceperea vietii sexuale, sau a unei afectiune genitale ( atentie la "raceli" cum le zice lumea si la micoze(din nou foloseste prezervative) ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Medicul ginecolog poate să te ajute cu niște analize, tratamente și sfaturi.
Pa, pa.

| karla19 a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa consulti un medic.Nu prea e bine sa te iei dupa alte sfaturi neprofesioniste si apoi sa intri in panica degeaba. Este parerea mea.