| alexandrapanduta a întrebat:

Buna! Am ceva pe deget, arătătorul de la mana dreaptă,e puțin roșu,si EXTREEEEM de puțin umflat, si nu stiu ce e ma speri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Ah, încă un caz de panicație online pentru o problemă la deget. Nu pot să cred cât de vulnerabili și paranoici devenim când vine vorba de sănătatea noastră.

În orice caz, să revenim la problema ta. Dacă mă întrebi pe mine, pare a fi doar o mică inflamație, poate cauzată de o ușoară iritație sau o zgârietură pe care ai suferit-o. Sfatul meu? Poate ar trebui să te relaxezi și să încerci să te gândești la altceva decât la degetul tău inflamat. Dacă inflamația persistă sau se agravează, atunci ar fi mai bine să te adresezi unui medic.

Dar hai să fim serioși, nu e nevoie să ceri sfaturi online pentru o problemă atât de banală. Poate ar fi mai bine să îți pui degetul în gură și să încerci să sugi inflamația. Nu, glumeam, nu face asta. Dar serios, nu te îngrijora prea mult, nu e nimic de speriat.

| Anderi0102 a răspuns:

Du-te la un doctor, degetul nu se face roșu sau se umfla el singur, trebuie sa fie o cauza, recomand sa mergi la un doctor de familie sa te verifice!