| anonim_4396 a întrebat:

am citit recent despre o dieta cu banane care presupune ca la micul dejun sa mananci numai banane si cu un pahar de apa caldut si in restul zilei ce vrei dar nu in exces si fara dulciuri. am auzit ca face minuni. ce credeti? a incercat-o cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielaMiky a răspuns:

La aceasta dieta trebuie sa se consume in fiecare dimineata la micul dejun una sau doua banane atat cat sa va saturati si apa plata la temperatura camerei sau calduta(un pahar mare), iar cina nu trebuie sa fie luata mai tarziu de ora 20.
De asemenea nu trebuie sa mergeti la culcare mai tarziu de miezul noptii. In restul zilei nu conteaza ce consumati doar sa limitati cat mai mult consumul de fainoase si de dulciuri si nu mancati lactate si nu beti alcool. Singua bautura permisa fiind apa plata calduta sau la temperatura camerei. Acest regim este extrem de simplu si usor de tinut avand ca rezultat pierderi rapide in greutate.
Cum functioneaza de fapt aceasta dieta?
Bananele imbunatatesc digestia si stimuleaza metabolismul, induc senzatia de plin continand un anumit tip de fibre, blocheaza absorbtia unor glucide si ajuta la arderea grasimilor.
Exemplu unei zile de dieta:
Mic dejun
Una sau doua banane(atat cat sa va saturati)
O cana cu apa calduta(bauta cu inghitituri mici)
Pranz
La alegere
Dupa- amiaza
In jurul orei 15 se va lua o gustare. Poate fi si ceva dulce, ciocolata sau o prajitura. Inghetata, bomboanele sau chipsurile nu sunt recomandate.

Cina
Masa la alegere dar trebuie luata inainte de ora 20
Fara desert

Rau nu are cum sa faca bananele sunt foarte consistente si se poate inlocui micul dejun cu ele.

3 răspunsuri:
| Creiot a răspuns:

Daca vrei sa slabesti sa stii ca o dieta alimentara nu este suficienta si ca trebuie sustinuta si de o activitate fizica sportiva directionata in sensul asta.

Ce greutate si ce inaltime ai? La ce varsta? La ce greutate vrei sa ajungi?

| maria_9179 a răspuns:

Daniela si tu ai urmat dieta asta? daca da, cam cat ai slabit si in cat timp? si multumesc pentru raspunsul la intrebarea anterioara.

| 123456a a răspuns:

Sincer nu tias recomanda sa mananci banane pentru ca bananele sunt singurele fructe care ingrasa mai bine in loc de banane mananca alte fructe... sper ca te-am ajutat:***