| Raniasandra a întrebat:

Buna.
Am fost la ginecolog acum 2 luni și mi s-a dat tratament cu anticoncepționale pentru reglarea menstruala, am avut grețuri, sângerări și așa iar doctorul mi-a spus ca au fost din cauza ca corpul meu nu accepta anticoncepționalele.
Am avut menstruatia (8 zile) apoi după aceste 8 zile de 3 săptămâni sangerez câte puțin în fiecare zi. Țin să menționez ca am fost deja la medic din nou, mi-au dat pastile pentru cistită și candida s-a oprit sângerarea 2 zile dar acum o am din nou și mai mare. Țin să menționez ca mi-au schimbat anticoncepționale cu inel vaginal, și ca acum eram în săptămâna de pauză a anticoncepționalelor. Menstruatia trebuia să îmi vină în 20-24 deci sigur nu este aceasta … ce mai poate fi?
Nu pot dormi noaptea, m-am săturat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Ai urmat un tratament medicamentos care nu i-a plăcut organismului tău.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Să înțeleg:

1. De la anticoncepționale ai grețuri şi sângerări.
2. Ai avut apoi spotting timp de 3 săptămâni.
3. Ai făcut tratament pentru candida şi infecție urinară.

Eu îți recomand să discuți cu medicul despre sterilet cu gestagen. Este o soluție foarte bună, cu puțini hormoni, locali şi după 6 luni de la inserție nu o să mai ai aproape deloc menstruație. Dar trebuie să ai peste 18 ani.

| Raniasandra explică (pentru StudentLaMedicina):

Am peste. Ideea este ca eu in viitor vreau copii. Ei acum mi-au tot ce mi-au dat mi-au dat pentru a regla… acum nu stiu îți spun sincer îmi curge foarte rău și nu știu dacă să mi-a venit mai devreme sau e o hemoragie.

| Raniasandra explică (pentru StudentLaMedicina):

Ar trebui să merg la spital cu această sângerare? A început să fie destul de puternică.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Raniasandra):

Ce ai făcut până la urmă? Ce diagnostic ți-a dat? PCOS?

| Raniasandra explică (pentru StudentLaMedicina):

Mi-a spus ca daca am avut spotting o saptamana, imi făcea rau anticoncepționale și mi-a dat inel vaginal. Ei m-au băgat pe anticoncepționale pentru ca am menstruatia 8-9 zile și a spus pentru reglare și ca sunt anemică mi-au dat fier. Apoi mi-au găsit candida și cistita.am fost marțea aceasta. timp de 2 zile nu mi-a mai curs sange iar acum a început puternic. Părerea mea este ca nu poate fi menstruatia pentru ca având in vedere ca am avut de pe 20. Până pe 28. Iar de atunci pana in prezent scurgeri de sange, cred ca ar fi trebuit sa imi întârzie. Sau sa vina la termen. In plus eu de marți pana marțea viitoare aveam pauză de la anticoncepționale (luam 21 de zile și 7 pauză) iar marți trebuia sa imi pun inelul. Acum nu știu ce sa fac, cred ca ar putea fi o hemoragie.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Raniasandra):

Poți să îmi scrii numarul şi te contactez pe whatsapp dacă vrei să îmi arăți poze şi să te ajut. Ți-aş lăsa eu numărul, dar nu îți pot da mesaj. Sunt tot fată.

| Raniasandra explică (pentru StudentLaMedicina):

Îți arată mesajul meu?