| poesia a întrebat:

Am fost la stomatolog pentru ca ma durea o masea. Mi-a pus arsenic si mi-a zis sa vin peste 5 zile, cand nervul (de fapt maseaua are 3 nervi) va fi mort.
Dar pe mine ma doare ingrozitor, deci nu mai suport.Au trecut 3 zile, nu ar fi trebuit ca nervul sa moara?
Si ma doare si capul la fel de tare, sa fie de la masea?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Asa am, patitsi eu cu maselele, imi punea un medicament si 3 zile ma urcam pe peretii de durere, ai 1 variante, ori suporti durerea si salvezi maseaua, ori extractie

| zorialbi a răspuns:

Asa se intampla cand iti pune arsenic, pana moare nervul ai niste dureri foarte mari. Bea o fiola de Algocalmin (pentru ca e de doua ori mai concentrata decat comprimatele si are efect mai rapid). Trebuie sa mai rabzi 2 zile, apoi sa mergi la stomatolog, sa nu lasi sa treaca mai mult de 5 zile cum ti-a zis ca sa nu apara alte complicatii la masea din cauza arsenicului. Am trecut si eu prin asta, stiu cum este...Sanatate!

identitate
| identitate a răspuns:

Nervul se scoate nu se omoara cu arsenic. Daca astepti sa moara,"mori" tu intre timp. Du-te la alt doctor.Azi e mai greu asa ca mergi la urgente stomatologice. Daca ti-e frica pentru ca operatiunea doare, fierbe 2-3 coni de brad(pana apa devine maro inchis) si "ceaiul" rezultatat il tii (caldut nu fierbinte) cat mai mult pe partea cu maseaua.Iti ia durerea cu mana. Poti sa pui o tigara in ureche si sa o lasi sa arda. Daca arde repede inseamna ca e de la curent si poti sa mai pui altele si iti atenueaza durerea.Pastile iei degeaba.
Capul de le nerv te doare.
Solutiile traditionale sunt pentru moment pentru ca tot trebuie sa mergi la stomatolog sa-ti scoata nervul(nervii) altfel pierzi maseaua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"omori nervi cu arsenic"Eu cred ca nici nu ai inteles bine ce ti-a spus stomatologul, poate ai INFECTIE si ti-a pus tratament pentru infectie, nu pentru ca sa iti omoare nervi, deoarece stomatologul nu poate sa faca nici o lucrare pana ce infectia nu da inapoi.Asa ca pune mana pe telefon si vorbeste cu stomatologul sa-ti mai spuna o data despre ce e vorba sau mergi la el, nu te lua dupa ce ce au scris aici, ca poate ajungi de Urgenta la spital cu complicatii.