| blonda92 a întrebat:

Am fost luni la stomatolog si mi-a dat drumul la infectie, azi, a doua oara, mi-a mai scormonit iar cu un ac prin masea si mi-a pus cate un pansamet pe cele 3 canale din masea pana luni, acel pansament a fost imbibat intr-o solutie alba si una galbena, dar nu stiu ce si ce contine si mai are si un gust foarte rau de iti vine sa vomiti. Inainte sa imi puna pansamentul m-a pus sa ma clatesc cu o substanta pe care am dat-o jos imediat. Eu vreau sa va intreb daca stiti careva ce e substanta aia si daca cumva acesta contine antibiotic si trebuie sa ma protejez suplimentar pentru ca iau contraceptive. Nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma care ati fost la stomatolog si stiti mai bine. Doctora mi-a spus ca mi-a omorat nervul de nu mai simt nimic. Am mai citi pe unele site-uri ca acele pansamente de pe fiecare canal e cu antibiotic sau arsenic, nici nu stiu ce sa fac, ce sa cred!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. A fost si antibiotic. Nervul nu se mai omoara cu arsenic care este otravitor. Sunt alte substante. Medicul meu n-a vrut sa-mi spuna cum se numesc. Nu stiu daca au legatura cu contraceptia.

1 răspuns:
| blonda92 explică:

Buna TPU! Am intrebat dentista daca ce mi-a bagat acolo interactioneaza cu ac. Mi-a spus ca nu pentru ca e o cantitate foarte mica de antibiotic care actioneaza doar la nivel local, la nivelul radacinei maselii. Acelasi tratament il aplica chiar si gravidelor deorece nu este periculos, fiind singurul antibiotic pe care il poate aplica acestora. Cu toate astea tot imi e putin teama fara prezervativ, am ramas cu o frica. Nu stiu ce sa fac.