| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Am fost operata si externata cu diagnosticul:carcinom col uterin stadiul 1.Azi me-a venit rezultatul de la biopsie scriind: carcinom scuamos in situ cu microinvazie.Sunt nelamurita, ce fel de cancer e acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un cancer la inceput si, prin operatie si rezectia integrala se poate vindeca. in primul rand trebuie sa te asiguri ca limitele de rezectie sunt libere de tumora (adica tumora a fost scoasa in intregime). daca nu scrie pe buletinul histopatologic, trebuie sa soliciti acest lucru serviciului de anatomie patologica unde ti s-a facut operatia. daca operatia a fost doar o biopsie (nu s-a scos toata tumora, ci numai s-a luat din ea o bucatica pentru a vedea ce este), trebuie sa continui operatia (conizatie sau histerectomie, in functie de varsta si de dorinta ta de a mai avea copii). Apoi trebuie sa ramai toata viata in atenta supraveghere ginecologica fiindca cancerul poate reaparea la nivelul vaginului (fiindca esti infectata cu HPV in intreaga zona genitala)

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Carcinom scuamos in situ cu microinvazie = Cancer incipient/mic ( stadiul 1 A ) la nivelul pielii/ţesutului colului uterin, care depăşeşte membrana bazală, cu invazie minimă în ţesutul înconjurător (3 mm în profunzime şi 7 mm în lateral ).

De obicei, acest tip de cancer poate progresa către carcinom invaziv ( cancer care invadează ţesutul sănătos ).

Vezi detalii la linkul :
http://www.agendadeiasi.ro/......g-etc.html

http://www.epathology.ro/......terin.html

Toate cele bune şi multă sănătate.